Ostrovy Zlarin a Prvić - skryté šperky souostroví Šibeniku

Ostrovy Zlarin a Prvić - skryté šperky souostroví Šibeniku

23.11.2018.


Plánujete navštívit staré chorvatské město Šibenik nebo strávit dovolenou na jednom z míst na Šibenické riviéře a přemýšlet o tom, co navštívit? Chtěli byste trávit dovolenou bez aut, smogu, hluku a spousty lidí? Máme pro vás návrh! Ačkoli méně známé a méně navštěvované než ostrovy na jižním Jadranu, nebo například v Kvarneru, mají Šibenické ostrovy své vlastní kouzlo. Ostrovy Zlarin a Prvić, jeden z ostrovů tvořících souostroví Šibenik, jsou nejblíže pevnině. Oba ostrovy jsou poměrně malé a lze je snadno projít. Zde není žádný provoz, protože auta jsou zakázány. Ideální destinace pro jednodenní výlety z Vodice, Tribunj, Šibeniku, Brodarice, Grebaštica, Primošten nebo Rogoznica nebo z jednoho z míst na Šibenické riviéře. Kromě denních výletů jsou tyto ostrovy ideálním místem pro ty, kteří chtějí strávit dovolenou v klidu a klidu obklopen čistou přírodou a čistým mořem. Loď Tijat, která se nachází v přístavu Šibenik, vás zavede na tyhle ostrovy. Poté, co Tijat opustí přístav Šibenik na cestě do Zlarinu, projde kolem impozantní pevnosti, která vypadá, jako by se vznášela na vodě, pevnost sv. Mikuláše. Pevnost sv. Mikuláše, benátská pevnost postavená v polovině 16. století u vchodu do kanálu Sv. Ante, úzký přímořský průchod vedoucí do Šibeniku. Díky svému grandióznímu a obrannému významu v historii je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zlarin

Osada Zlarin na ostrově Zlarin je první stanicí, na které Tijat přichází po Šibeniku. Toto osídlení je také jediné osídlení na ostrově. Jakmile stojíte na ostrově, budete mít pocit, jako byste vstoupili do zcela nového, bezstarostného světa. Místo je obklopeno vysokými cypřiši a borovicemi, takže můžete snadno najít občerstvení uprostřed léta. Vedle výkřiky lidí, kteří se potulují kolem přístavu, buď přivítat nebo doprovázet své sousedy na trajektu, zazvonění zvonů kostela a štěkající pes, nic nemůže tomuto idylickému ostrovnímu míru bránit. Ani tu nebudete slyšet zvuk auta, protože přístup na auta na tomto ostrově není povolen. Celý ostrov je pokryt hustou zelenou středomořskou vegetací a je správně nazýván Zeleným ostrovem. Má mnoho cest k procházkám nebo cykloturistice a prozkoumá vnitřek ostrova nebo četné skryté zátoky a pláže.

Zlarin má několik atrakcí. První, která je zaznamenána, jakmile se přiblížíte na ostrov, je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve svém interiéru jsou památky St Fortunate, ochránce ostrova Zlarin. Ve vnitřním prostoru je Leroj, věž s hodinami.
Pro mnohé je ostrov známý svými korály. Obyvatelé Zlarinu byli dobře znáni pro výrobu korálových šperků z 15. století, kdy prodali většinu svých výrobků do Itálie. Ačkoli se tato aktivita na ostrově z velké části zmenšila, dnes si můžete stále koupit šperky z korálu na Zlarinu.

Ubytování na ostrově Zlarin je nabízeno výhradně v apartmánech a rekreačních domech jako součást soukromého rodinného ubytování a je nejlepším způsobem, jak poznat hosty a bohatou ostrovní tradici a způsob života.

Můžete pokračovat ve výletě lodí Tijat. V letních měsících Tijat navštěvuje ostrov Zlarin několikrát denně. Od Šibeniku přes Zlarin a Prvić vede několikkrát denně do Vodice, takže v jeden den můžete navštívit obě ostrovy. Další přístav po Zlarinu je jedno ze dvou obývaných míst na ostrově Prvić, Prvić Luka. Prvić Luka se nachází na jihovýchodě ostrova, zatímco druhá osada na ostrově Šepurine se nachází na západní straně.

Prvić

Ostrov Prvić se poprvé zmiňuje ve středověku v díle Juraje Šižgorića "O ubytování Illirije a města Šibenik", kdy ostrov sloužil jako útočiště šlechtických rodin, které se schovávaly od moru na Prvić. Dnes má ostrov (včetně obou osad) asi 400 obyvatel.

Prvić

Ostrov Prvic je malý ostrov s rozlohou jen 2,4 km2. I když je malý, ostrov je plný atrakcí (přírodních a kulturních). Nejdříve je tento ostrov nazýván také Faustovým ostrovem. Známý chorvatský vědec a historik Faust Vrančić, který se narodil v Šibeniku, strávil své dětství na ostrově. Ve vesnici Šepurine vlastnila rodina barokní zámek. Ačkoli zemřel v Benátkách, chtěl být pohřben na ostrově Prvic. Faust byl pohřben v kostele Panny Marie Milosti v Prviči Luce. V 19. století, při hledání pokladů, do kostela pronikli neznámí pachatelé. Objevili pouze věci, které se objevili, a rozptýlili je po celém ostrově Prvić. Dnes se v blízkosti kostela nachází Památné centrum Faust Vrančić. Prostřednictvím Pamětního centra se můžete dozvědět o životě a díle známého vědce. Pamětní centrum má také vzdělávací hry pro děti.

Prvić

Na konci srpna nebo začátku září každý rok se koná Burtiž, regatta se starými tradičními loděmi. Existuje mnoho tras pro horská kola, běh nebo rekreace. Tyto stezky projíždějí vedle nádherných výhledů s výhledem na další ostrovy souostroví Šibenik. Oba Prvić Luka a Šepurine vás zaujmou svým prvním kouzlem a starými kamennými domy a uličky, které jsou intenzivně obnovovány. Navíc je zde několik krásných oblázkových pláží, které nejsou ani v letní sezoně zaplněné, takže budete moci trávit klidný pobyt zde s vonnými středomořskými rostlinami.

Prvić

V Prviči je pouze jeden hotel, konkrétněji v Prviči Luce. Vzhledem k tomu, že je to jediné, většina ubytování na ostrově patří k soukromému rodinnému ubytování. Vyhledat soukromé ubytování na ostrově Prvic a strávit klidnou a příjemnou rodinnou dovolenou, víkend nebo odpoledne, určitě se vrátíte!

Prvić

Tagy: Prvić, Zlarin, souostroví Šibenik

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku