Originální chorvatské suvenýry

Originální chorvatské suvenýry

Při cestách a návštěvách nových destinací obvykle kupujeme suvenýr, který nám připomene příjemné vzpomínky a čas strávený v určitém místě. Chorvatsko i jiné země mají velké množství autochtónních suvenýrů, které se odlišují od běžných turistických suvenýrů, které lze zakoupit v téměř každé prodejně, jako jsou košile, klobouky, figurky, magnety na chladničky, poháry, brýle a podobné suvenýry. Níže najdete některé z nejslavnějších jedinečných suvenýrů, které si můžete koupit během dovolené v Chorvatsku.


Krajka


Krajka

Krajka je svázána s lidmi z tradiční chorvatské vesnice a zachovala si tradici až dodnes a je významnou součástí chorvatského etnografického dědictví. Původním účelem švadlek bylo zdobení tradičního ženského oblečení, ale v některých regionech se krajčířská tradice rozvíjela prostřednictvím institucí nabízejících kurzy, workshopy a školy, kde se vyráběly krajkové výrobky. V průběhu času vytvořila Chorvatsko tři centra pro výrobu krajky - ostrov Pag, ostrov Hvar a Lepoglava v chorvatském Zagorje. Dnes je výroba krajky používána především pro komerční účely a různé unikátní výtvory, jako jsou stoly, obrazy, dekorace, hranice a další výrobky.


Licitar


Licitar

Tradice tvorby Licitar v Evropě pochází z doby středověku, zatímco na chorvatském území se v jeho kontinentální části rozšířila během 18. století. Licitar je sladký těstový dort, který je reliéfován do ručně vyráběných forem, barevný s ovocnými barvami (z nichž je nejaktivnější červená barva) a ozdobí malými zrcadly a podobnými dekoracemi. Ačkoli jsou vyrobeny v různých tvarech, pravděpodobně nejznámější je červené srdce licí, protože kluci v Chorvatsku tradičně darovali dívkám tvar srdce, aby ukázali svou lásku. Srdce licitar se často používá jako dekorace vánočního stromku a má zakořeněnou kulturu v Chorvatsku, což je jasně naznačeno skutečností, že o něm je psán balet. Jako takový je Licitar stále považován za jeden z chorvatských symbolů a ideální autochtonní suvenýr.


Lavender výrobky


Lavender výrobky

Díky své geografické poloze a středomořskému klimatu je Chorvatsko ideálním místem pro růst levandule. Levandule kvete na začátku letních měsíců, kdy levandule pole jsou malované v jasně fialové barvě. Nejběžnějším používáním levandule je výroba esenciálního oleje z levandule používaného v kosmetickém průmyslu. Lavender je také používán jako koření v kulinárním nebo čajovém. Dnes je levandule často balena v malých vonných látkách, které jsou ideálním dárkem nebo suvenýrem, které vám zpříjemní vzpomínky a vůně svátků strávených v Chorvatsku. Levandule obsahuje také mýdlo, šampon a lázeň s mořskou solí s levandulovou vůní a díky svým léčivým vlastnostem se používá v medicíně a aromaterapii.


Suvenýry z kamene Braca


Suvenýry z kamene Braca

Interiér ostrova Brač se skládá z bílého kamene (mramoru), známého jako Bračský kámen. Obyvatelé ostrova už od starověku berou kámen v lomech. Pevná vazba mezi obyvateli Bracu a kamenem se odráží také ve skutečnosti, že kámen je zvednutý, nikoliv těžený. Skutečnost, že řada historických budov byla postavena, a to jak v Chorvatsku, tak v celé Evropě a na světě z tohoto kamene, nám říká o jeho kvalitě. V Chorvatsku jsou nejznámější stavby postavené z kamene Brač tři památníky pod ochranou UNESCO - Diokleciánův palác ve Splitu, katedrály v Šibeniku a Trogiru. Nejznámější světové stavby postavené z kamene Braca jsou Bílý dům ve Washingtonu a Parlament v Budapešti a ve Vídni. Vedle architektury jsou dnes mezi turisty velmi oblíbené suvenýry a výrobky z bračského kamene jako nástěnné hodiny, postavy, svícny, srdce, šperky, přívěsky, příbory atd.


Šestine deštník


Šestine deštník

Šestine deštník je rozeznatelný bavlněnou tkaninou s tučnou červenou barvou prošitou barevnými pruhy, které dávají dojem slunce ohraničeného duhou. Je vyrobena z ručně vyráběného kaštanu, dřevěné tyče a kovového drátu. Šestinový deštník je nedílnou součástí šestinového kostýmu, který se nosil až do šedesátých let dvacátého století, kdy přestal být používán v každodenním životě. Dnes je šestinový kostýmek převážně nosen na slavnostních akcích a slavnostech, zatímco šestinové deštníky se používají jako deštníky na trhu Dolac v Záhřebu. Název pochází z předměstí Záhřebu - Šestine, podle druhu příspěvku, který měli obyvatelé oblasti povinni platit každých šest dní v týdnu. Šestine deštník obdržel od chorvatské obchodní komory štítek pro "originální chorvatský" produkt.


Ekologické a gastro produkty


Ekologické a gastro produkty

Díky různorodosti chorvatských regionů Dalmácie, Istrie, Liky, Gorského kotaru, Slavonie, Podraviny a Baranje obsahují ekologické produkty velké množství různých druhů koření a občerstvení, které jsou pro tyto oblasti jedinečné. Níže uvádíme některé ekologické produkty, které jistě oceníte: domácí brandy a likéry různých druhů (dýně, slivovice, třešeň, likér a podobně), místní vína (bílá, černá, růžové), džem z suchých fíků atd.


Tagy: Suvenýry, Chorvatsko, turistika

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku