Your browser does not support JavaScript! Apartmány a ubytování v soukromí Split - Dalmácie, Chorvatsko

Apartmány a soukromé ubytování Split - Dalmácie

Split - Dalmácie - Chorvatsko
Split - Dalmácie - Chorvatsko
Split - Dalmácie - Chorvatsko
Split - Dalmácie - Erb

Split a Dalmácie jsou fascinující, ale zároveň náročné téma, zejména v tomto omezeném prostoru. Uvádíme Split a ostrovy Brač, Hvar, Vis a Šolta, Makarskou a Omišskou riviéru. Nebudeme ignorovat fascinující Splitské zázemí, jadranské pobřeží a kouzelnou dalmatskou Zagoru!

Za prvé, samozřejmě Split, město s bohatou historií a krásou, se narodilo ve snech císaře Diokleciána, aby strávil poslední dny svého života ve své rodné Dalmácii. Samotné město bylo pojmenováno po Diokleciánově paláci (Spalato), postavené kolem 300 g. který je dnes největším a nejzachovalejším pozdně starožitným palácem na světě. Během staletí se toto fascinující město rozvíjelo kolem kopce Marjan. Po barbarské destrukci to změnilo různé vládce; Byzantium, chorvatští vládci, Maďarsko, Benátky atd. Možná však nejznámějším znakem tohoto chorvatského města je jeho specifická mentalita. Slavný spisovatel Miljenko Smoje uvedl, že pokud bude dostatek velkého plátna pro pokrytí celého Splitu, bude to největší cirkus na světě. Chcete-li poznat město města a krásu jeho ulic a jeho slavné nábřeží, je nejlepší trávit pár dní tady. Najdete zde spoustu místa k pronájmu a širokou škálu ubytování od levných apartmánů až po pokoje a rekreační domy. Nejlepší způsob, jak provést rezervaci, je kontaktovat přímo majitele bytů, protože neexistuje žádný drahý poplatek agentury.

Ve Splitu jsou krásné ostrovy Brač, Hvar, Šolta, Vis, Drvenik. Brac je největším středním dalmatským ostrovem známým díky své pláži Zlatni rat a mnoha krásným místům Bol, Supetar, Selca atd. Hvar je jednou z nejslavnějších destinací na světě. Bohatý a exkluzivní noční život, krásné kamenné ulice, spousta restaurací a jachtových přístavů. Je také jedním z rodišťů chorvatské literatury, kde se narodil chorvatský renesanční spisovatel Petar Hektorović. Ostrov Šolta je tajemstvím mezi chorvatskými ostrovy. Tento krásný ostrov, obývaný již od pravěku, je poprvé uveden pod názvem Olyntha ve 4. století před naším letopočtem. Chcete-li zažít původní krásu dalmatského ostrova a bez nadměrného zatížení moderního cestovního ruchu a současně najít levnější ubytování v přímém kontaktu s majiteli apartmánů, Solta je pro vás ostrov. Vesnice Nečujam, Rogač a Maslinica, a zejména slavné pole Šolta, prostě musíte objevit. Ostrov Vis, jako jeden z nejvzdálenějších ostrovů, zachoval své původní kouzlo a příroda zůstala nedotčená. Zde můžete prozkoumat četné zátoky a skryté pláže a na sousedním ostrově Biševo najdete známou Modrou jeskyni, která vás bezpochyby opustí

Splitská část a tato část Dalmácie má také dvě charakteristické a velmi atraktivní riviéry, Omišskou riviéru a Makarskou riviéru, které dělají nádhernou směs hor, čistého moře a krásných oblázkových pláží. Omiš, staré pirátské město, se nachází v roklině u ústí řeky Cetiny, kde můžete zažít různé dobrodružství jako rafting, kajakování a zip. Makarská je stará dáma chorvatského cestovního ruchu, která každoročně přitahuje velké množství turistů kvůli velkým oblázkovým plážím a také sousedním atraktivním turistickým městům Tučepi, Podgora, Baška Voda a dalším.

A konečně tajemná dalmatská Zagora! Oblast Dalmácie oddělené Kozjakem (780 m), Mosor (1339 m), Omiš Dinara (864 m), Biokovo (1762 m) a Rilić (1160 m). Skládá se z výrazných krasových a malých polí a jeho krása prostě fascinuje. Tento prostor je místem, kde se vytvořil chorvatský středověký stát a vždy měl dvojčlenný vztah s pobřežím, současně s ním spojený a oddělen od něj v kulturním a civilizačním smyslu. Zde najdete staré kamenné domy, mnohem levnější ubytování a neodolatelné výhledy na Jaderské moře. Tato část Dalmácie má slavnou kulinární nabídku složenou z tradičních sýrů, jehněčí, prosciutto a vína. Přejeme Vám příjemnou dovolenou ve Splitu a Dalmácii!

Split - Dalmácie - Chorvatsko
Split - Dalmácie - Chorvatsko
Split - Dalmácie - Chorvatsko

Vybrané apartmány a ubytování v soukromí Split - Dalmácie

Apartmány Villa Mira - Omiš
Apartmány Villa Mira

Omiš
od 40 €
Apartmány Kuća Željko i Marija - Brela
Apartmány Kuća Željko i Marija

Brela
od 26 €
Apartmány Villa San - Brela
Apartmány Villa San

Brela
na vyžádání
Apartmány Jovic - Brela
Apartmány Jovic

Brela
od 30 €

Split - Dalmácie - Vyhledání míst na mapě Google

Split - Dalmácie - Přírodní, kulturní a turistické zajímavosti

Diokleciánův palác Split

Diokleciánův palác je jedním z nejuznávanějších, nejnavštěvovanějších a nejlépe zachovaných památek a starověké římské budovy v Evropě. Před více než 1700 lety ji postavil římský císař Dioklecián, který zde žil po odchodu z císařského trůnu (od 305 do 316 př. Nl). Byl postaven v krásné přírodní zátoce, 5 kilometrů jižně od Salony (Solin), pak hlavním městem římské provincie Dalmácie. Palác byl postaven jako kombinace luxusní vily nebo letní rezidence pro císaře Diokleciána a římského vojenského tábora (castrum), kde žili římští vojáci. Jižní část paláce, která je blíže k moři, byla vyhrazena pro císaře a jeho nejbližší služebníky, zatímco severní část směřující k pevnině sloužila pro římskou armádu a císařovu gardu. Celý palác je velká obdélníková budova (asi 215 x 180 metrů) se čtyřmi velkými věžemi na rohu, čtyřmi menšími věžemi na stěnách a čtyřmi dveřmi na všech čtyřech stranách světa.

Na místě paláce v 7. století bylo město Split založeno po příjezdu chorvatských obyvatel do oblasti Dalmácie. Diokleciánův palác sloužil jako dokonalý výchozí bod pro rozvoj nového města Splitu a jeho obyvatelé provedli četné změny a přizpůsobili mnoho původních staveb a zdí do svých nových obytných prostor. Navzdory tomu zůstala většina paláce, budov a zdí zachována dodnes. Obrysy císařského paláce jsou obzvláště viditelné ze vzduchu. Nejznámější budovou je jistě katedrála sv. Duje, bývalé mauzoleum římského císaře Diokleciána, který byl později přeměněn na kostel po pronásledování křesťanů v raném středověku. Přímo před katedrálou je Peristil, centrální náměstí paláce, chrámy jako chrám Jupitera, který zůstal v původní podobě a je považován za jednu z nejkrásnějších evropských památek. Zvláštními zajímavostmi jsou dobře zachované Diokleciánovy sklepy, které jsou jedním z nejlépe zachovaných antických komplexů tohoto druhu na světě. Je zajímavé navštívit Vestibul, starou kamennou vstupní halu s otevřenou kruhovou kopulí a také čtyři městské brány (Zlatna, Srebrna, Zeljezna, Mjedena), které vás ohromí svou krásou a velikostí.

Kromě starobylých římských budov je celé jádro města Split ve zdejších městských zídkách velmi zajímavé, protože představuje typickou středověkou a středomořskou architekturu, úzké kamenné domy a ulice, které se zdají být bludištěm. Není divu, že celé jádro města nebo celý Diokleciánův palác v roce 1979 byly zařazeny do seznamu světového dědictví UNESCO. Z tohoto důvodu mnoho turistů navštěvuje toto krásné město v rostoucím počtu. Najdete zde soukromé ubytování a zajímavé apartmany v některých starých domcích uvnitř městských hradeb, kde můžete zažít zlomek starověké atmosféry a jak se někdy na starém římském paláci zachoval život.

Diokleciánův palác Split - Chorvatsko
Diokleciánův palác Split - Chorvatsko
Diokleciánův palác Split - Chorvatsko

Cetina řeka kaňon

Cetina Canyon je jedna z nejkrásnějších a největších přírodních zajímavostí v Dalmácii. Nachází se v zázemí Omiše, kde se řeka Cetina vlévá do Jaderského moře. Kaňon je impozantní svou velikostí, s vertikálními skalami, které dosahují výšky několika set metrů. Rozkládá se po dolním toku řeky Cetiny. Tato smaragdově zelená a čistá řeka je skutečnou krasovou krásou, která oplývá peřejemi, vodopády a přitahuje mnoho milovníků přírody a dobrodruhů.

Zdroj je v nadmořské výšce 385 m, na severozápadních svazích pohoří Dinara a sestupuje do Jaderského moře v délce 105 kilometrů. V horním toku řeky je uměle vytvořené jezero Peručko, pak prochází údolím Sinj a Sinj a poté vstupuje do jeho nádherného kaňonu v dolním toku, což je jistě nejatraktivnější částí řeky. Od roku 1963 má kaňon řeky Cetiny chráněnou krajinu díky své velmi zachovalé přírodní lokalitě a bohatství rostlinného i zvířecího světa.

Je ideálním místem pro jednodenní výlety, různé dobrodružství, aktivní dovolenou a přírodní dovolenou. Díky tomuto přírodnímu jevu se nedaleký Omiš stalo důležitým centrem dobrodružné turistiky a extrémních sportů. Zde si můžete vychutnat zipline, canyoning, jízdu na kajaku, rafting, pěší turistiku, cykloturistiku a alpinismus na okolních vysokých a strmých skalách kolem Cetiny. Jen několik kilometrů od Omiše a moře se nachází oblíbené exkurze Radmanova mlýna a Kaštil Slanica, kde si můžete pochutnat na mnoha chutných místních specialitách, jako jsou jídlo pod šlehačkou, fennnar, žába, úhoř, pstruh a mořská ryba. Rafting je velmi oblíbený během letní turistické sezóny, protože je vhodný pro rodiny s dětmi. To trvá 3 až 4 hodiny, kde můžete vidět všechny přírodní krásy kaňonu. Voda je o několik stupňů chladnější než moře, ale je vhodná k plavání a poskytuje příjemné osvěžení v horkých letních měsících.

Pokud plánujete strávit dovolenou na slavné Omiši nebo Makarské riviéře nebo v blízkém okolí, rozhodně doporučujeme jednodenní výlet do této divočiny. Levné ubytování najdete v soukromých apartmánech, pokojích a prázdninových domech po celé Omišské riviéře.

Cetina řeka kaňon - Chorvatsko
Cetina řeka kaňon - Chorvatsko
Cetina řeka kaňon - Chorvatsko

Modrá jeskyně - Biševo

Modrá jeskyně je podvodní jeskyně a jedinečný geomorfologický jev nacházející se v zátoce Balun na východní straně ostrova Biševo. Je k dispozici veřejnosti již od roku 1884, kdy vídeňský malíř Eugen Baron Ransonnet napsal v novinách, že na neznámém ostrově na Jadranu je "nádherná mořská jeskyně s nepopsatelnou krásou".

Jeskyně má dva otvory, jeden menší, který je uměle prohlubován a skrze něž může do jeskyně vstoupit malá loď. Druhý otvor je mnohem větší a významnější a nachází se na jižní straně jeskyně pod hladinou moře a prochází slunečním světlem. Asi kolem poledne, kdy je slunce v ohni, pronikají sluneční paprsky přes větší podvodní otvor v jeskyni. Sluneční paprsky se odrážejí od bílého dna a osvětlují jeskyni nereálnou a nepopsatelnou modrou a objekty ve stříbrné barvě. Je to zvláštní a nerealistická zkušenost, protože taková scéna může být zažena pouze v několika místech světa, takže není divu, že je navštívena téměř 100 000 návštěvníky ročně. Většina návštěvníků navštíví tuto nerealistickou jeskyni v červenci a srpnu, proto doporučujeme návštěvu v červnu nebo září. Jednou z výhod návštěvy mimo sezónu je, že si můžete vychutnat soukromí v tomto přírodním jevu. Pro návštěvu ostrova Biševo jsou organizovány turistické lodě z Komiža na ostrově Vis a lístek do jeskyně stojí až 10 eur.

Kromě neobvyklé podvodní jeskyně, pro kterou je návštěva omezená a trvá pouhých 10 minut, můžete na ostrově Biševo navštívit atraktivní jeskyně Medvedina nebo si vychutnat krásnou písečnou pláž Porat, kde se nachází několik barů. Pokud plánujete svou příští návštěvu Dalmácie a ostrova Vis, určitě nezmeškáte Modrou jeskyni a ostrov Biševo. Obraťte se na majitele apartmánů a zajistěte levné ubytování v soukromí včas a přátelští hosté vám rádi ukážou všechny skryté zátoky, pláže, jeskyně a zajímavosti svého ostrova.

Modrá jeskyně - Biševo - Chorvatsko
Modrá jeskyně - Biševo - Chorvatsko
Modrá jeskyně - Biševo - Chorvatsko

Přírodní park Biokovo

Přírodní park Biokovo pokrývá téměř celou horu Biokovo a přírodní park byl vyhlášen v roce 1981. Biokovo je součástí pohoří Dinarid a vyznačuje se svou impozantní výškou a vysokými strmými útesy podél pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na 30 kilometrů nad známou Makarskou riviérou a vypadá jako obrovská zeď, která se vynořuje z Jaderského moře. Nejvyšší vrchol Biokova je Sveti Jure ve výšce 1762 metrů nad mořem, do kterého se dostanete úzkou asfaltovou cestou. Je možné se s vozem dostat nahoru, ale samozřejmě mnohem lepší zážitek je vylézt po horu na jednu z mnoha horských stezek. Nabízí nádherný výhled na celé pobřeží Makarské a na ostrovy Brač, Hvar a poloostrov Pelješac.

Na Biokově najdeme řadu kamenných tvarů typických pro Dinaridy, jako jsou jeskyně. Zde je zvláštní geomorfologická rezervace a zvláštní rezervace pro lesní vegetaci buku a jedle a autochtonní černý dalmatský borový les. Botanický svět Biokova je obzvláště bohatý a pestrý, a zde v malém prostoru roste více než 40 endemických druhů rostlin. Součástí přírodního parku je zajímavá botanická zahrada Kotišina, kterou založil Dr. Jure Radic za účelem vědeckého výzkumu a ochrany a ochrany rostlinného světa hory. Ačkoli na první pohled Biokovo dělá poněkud drsnou a skalní horu, existuje mnoho chráněných a ohrožených živočišných druhů, jako jsou orli, vlci, lišky, jezevci, divoké divočiny, muflony a četné druhy hadů a plazů. Vzhledem k blízkosti moře a atraktivních výhledů je Biokovo navštěvováno zejména v létě, kdy je navštíveno více než 50 000 turisty. Na cestě k vrcholu hory je několik restaurací, kde najdete občerstvení a místní speciality nejvyšší kvality. Pro všechny adrenalinové nadšence se zde pořádá paragliding, což je zvláštní zážitek, pokud máte odvahu plavit modrou oblohu.

Pokud plánujete letní léto na Makarské riviéře, nezapomeňte navštívit tuto krásnou horu, která vás okouzlí svou nedotčenou přírodou a divočinou. Levné ubytování v apartmánech, apartmánech a rekreačních domech v Makarské, Brela, Baska Voda, Promajna, Tučepi a Podgoru, kde můžete strávit dovolenou v kombinaci slunce, pláže, čistého Jaderského moře a čerstvého horského vzduchu.

Přírodní park Biokovo - Chorvatsko
Přírodní park Biokovo - Chorvatsko
Přírodní park Biokovo - Chorvatsko

Paklené ostrovy - Hvar

Pakleni ostrovy (ostrovy Paklinski) je skupina 20 ostrovů, ostrovů a skal, které se rozprostírají před městem Hvar na ostrově Hvar. Rozkládají se od východu k západu a od ostrova Hvar jsou rozděleny Pakleni kanály. Jméno bylo dáno slovem "paklini", druh borovicové pryskyřice, který byl používán při stavbě dřevěných člunů a plachetnic. Dnes tyto nízké a odloučené ostrovy pokrývají husté borové lesy a středomořský lnu z granátového jablka, myrty a smrku. Na ostrovech rostou dub, rozmarýn, šalvěj, heřmánek, kachna, fenykl, vavřín, stejně jako mnoho dalších aromatických středomořských rostlin, takže návštěva je jedinečnou zkušeností příjemných a příjemných vůní.

Ostrovy jsou obklopeny azurovým a křišťálově čistým Jaderským mořem a některé mají dobře udržované pláže a zátoky. Na ostrovech existují 3 osady, dnes však neexistují trvalí obyvatelé. Během letních měsíců zde najdete řadu barů a restaurací a noční život města Hvar se odehrává přímo tady. Na ostrově Jerolim, před městem Hvar, je také známá tradiční dalmatská naturistická pláž a restaurace. Nedaleko se nachází také Ždrilca, zalesněná zátoka s oblázkovými plážemi a mnoho skrytých míst pro relaxaci a zábavu v moři i na slunci. Vlaka je tradiční rekreační destinací pro obyvatele Hvaru na Paklenských ostrovech, která byla kdysi římským majetkem, a dnes je to příjemná pláž s krásnou pláží a několika bary a restauracemi. Palmižana je nejstarší a nejznámější exkurzní destinací a je zde i marina. Jedná se o prostornou zátoku s mělkou písečnou pláží obklopenou hustými borovicovými lesy a aromatickými středomořskými rostlinami vhodnými pro rodiny s dětmi.

Tam je četné lodní linky k ostrovům včetně taxi lodí od města Hvar, tak to je velmi dobře spojeno s Hvar. Můžete také strávit jednodenní výlet na jednom z atraktivních turistických lodí, což je nejlepší způsob, jak poznat toto nádherné akvárium. Exkurze zahrnuje prohlídku ostrova Pakleni, panoramatickou jízdu lodí a zastávku na několika krásných zátokách pro koupání. Vzhledem k výjimečné přírodní kráse a hodnotám jsou ostrovy chráněny jako památník přírody a jsou od roku 1972 chráněny. Pokud plánujete strávit svou dovolenou na ostrově Hvar, musíte navštívit tyto krásné ostrovy a užít si ve středozemí smysly. Rezervujte si ubytování přímo s majiteli soukromých apartmánů a ušetříte až 40% z drahých agenturních poplatků.

Paklené ostrovy - Hvar - Chorvatsko
Paklené ostrovy - Hvar - Chorvatsko
Paklené ostrovy - Hvar - Chorvatsko

Zlatni rat – Bol, Brač

Zlatni Rat je jedna z nejznámějších a jistě nejkrásnějších pláží na Jadranu. Nachází se v Bol na jižní straně ostrova Brač. Díky jedinečné kráse a neobvyklému vzhledu je symbolem chorvatského cestovního ruchu a východního pobřeží Jaderského moře.

Bylo to způsobeno sedimentací krásného přírodního bílého štěrku kolem podmořského útesu, který vytvářel velkou pyramidovou strukturu, která se táhne až 500 metrů od břehu. Fenomén a zvláštnost této pláže je to, že změní svůj tvar v závislosti na větru, vlnách a mořských proudech, takže samotný konec pláže se někdy změní na jednu a někdy i na druhou stranu.

Pláž je obklopena třemi stranami krásným a křišťálově čistým Jaderským mořem a na straně země je obklopena borovými lesy, která nabízí příjemné vůně a hustý stín pro horké letní dny. K dispozici je celá řada stravovacích a servisních zařízení, kde najdete občerstvení ve formě studených nápojů a koktejlů, čerstvého ovoce a vynikajících grilovaných pokrmů a tradičních dalmatských specialit. Na pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky, a pro aktivní turisty zde nabízíme mnoho vodních sportů. Vzhledem k tomu, že pláž se nachází v nejužší části Hvarského průlivu mezi ostrovem Brač a Hvar, zde vždy dochází k příjemnému a lehkému větru, což z něj činí oblíbenou surfařskou a drahou surfařskou destinaci. Jedna malá část pláže je oplocená a určená pro psy, takže si můžete vzít svého mazlíčka na dovolenou. Zvláštním zážitkem je vylézt na nejvyšší vrchol ostrova Brač, Vidova gora, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled na Bol, Zlatni Rat a na sousední ostrov Hvar a celé centrální dalmatské souostroví.

Zlatni rat je vzdálený asi 2 km od Bol a lze jej dosáhnout příjemnou procházkou po pobřeží, autem nebo turistickým vlakem, který pravidelně vede z centra města. V letních měsících je možné sem přijít s mnoha turistickými loděmi a plachetnicemi, které jedou na jednodenních exkurzích ze Splitu, Makarské nebo Omišské riviéry a ostrova Hvar. Ostrov Brač s pevninou je dobře spojen trajektem a katamaránskými linkami ze Splitu, takže pokud se chcete dozvědět tento nádherný dalmatský ostrov a užít si jednu z nejkrásnějších pláží na světě, obraťte se přímo na majitele a najděte levné soukromé ubytování.

Zlatni rat – Bol, Brač - Chorvatsko
Zlatni rat – Bol, Brač - Chorvatsko
Zlatni rat – Bol, Brač - Chorvatsko

Split - Dalmácie - Podnebí

Dalmácie je historický region v Chorvatsku, který se rozprostírá od Zadaru a pohoří Velebit na severu až po Dubrovník a Konavle na jihu Chorvatska. V téměř celé Dalmácii dominuje typické středomořské klima se suchými, slunečnými a horkými léty, mírnými a deštivými zimami. V dalmatském zázemí (Dalmatinská Zagora) převládá podzemní podnebí, které se liší od typického středomořského podnebí, protože zimy jsou mírně chladnější a léta jsou převážně mírně teplejší než průměr. Díky množství slunce a tepla dominuje typické stálezelené rostliny; holm dub, borovice alepské, černé borovice a ze zemědělských plodin; olivy, fíky a vinice.

Splitská oblast je specifická kvůli středním dalmatským ostrovům, které jsou větší a napříč směrem ze západu k východu. Jedná se o ostrovy Hvar, Brač, Šolta, Korčula, Vis, Lastovo a Čiovo a nedaleko od Vis jsou ostrovy Jabuka a Brusnik, které jsou vulkanického původu. Hvar je jedním z nejslunnějších míst v Chorvatsku a právě kvůli hojnosti slunečního svitu, jasné oblohy a příjemné mořské teploty, Split a jeho okolí a Splitské souostroví jsou často navštěvovány turisty, kteří hledají příjemnou a nezapomenutelnou dovolenou. Dobrá kvalita a křišťálově čisté moře je charakteristickým znakem celého dalmatského pobřeží, zejména dalmatských ostrovů, kvůli relativně nízké hustotě obyvatel a nedostatečnému rozvoji tohoto odvětví. Mnoho dalmatských pláží je nositelem modré vlajky - symbolem čistoty, kvality služeb a ekologicky zachovaného prostředí.

Níže je grafikón s průměrnou maximální a minimální denní teplotou vzduchu a teplotou moře ve Splitu, což nejlépe odráží příjemné středomořské klima.

Průměrná teplota vzduchu - Split - Dalmácie
Průměrná teplota moře - Split - Dalmácie