Your browser does not support JavaScript! Apartmány a ubytování v soukromí Šibenik - Dalmácie, Chorvatsko

Apartmány a soukromé ubytování Šibenik - Dalmácie

Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko
Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko
Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko
Šibenik - Dalmácie - Erb

Šibenik - chorvatský příběh! Na začátku, samozřejmě, zajímavý fakt z historie. Dalmácie je plná měst s dlouhou historií, ale město Šibenik je mezi nimi zdůrazněno skutečností, že nebyl založen ilýriskými kmeny nebo Římany, ale Chorvatům po usídlení v těchto oblastech. Město bylo poprvé zmíněno v písmech chorvatského krále Petra Krešimira IV. Na Vánoce v roce 1066. Ve své dlouhé historii Šibenik změnil své pánové od uherských králů do Benátek, Rakouska a italské okupace během druhé světové války. Ještě zajímavější je fakt, že město Šibenik od prosince 1944 do května 1945 bylo de facto hlavním městem Chorvatska, protože bylo sídlem Zavnoh (Titových partizánů).

Je mnoho důvodů, proč navštívit Šibenik. Kouzlo starých kamenných ulic, které jsou plné restaurací, kaváren a nočních klubů, zajistí váš pobyt zajímavý v tomto krásném městě. Existuje mnoho památek, které stojí za návštěvu, zejména katedrála Šibenik, pevnosti; Šubićevac, Mihovil, Ivan a Nikola a nepostradatelnou prohlídku velkolepého Šibenického kanálu. Šibenická katedrála sv. Jakuba je nejdůležitější architektonická stavba 15. a 16. století na chorvatské půdě. Stavba byla zahájena v roce 1431 a stavba trvala do roku 1536. Katedrála byla kvůli svým výjimečným hodnotám zařazena do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2000. Stěna sv. Mihovila sloužila jako hlavní bod obranného systému města a byla postavena v různých etapy od 13. do konce 16. století a dnes je obnovena a přizpůsobena open-air divadlu a představuje povinnou stanici pro každé turistické turné. Pevnosti sv. Mikuláše a sv. Ivana byly postaveny v 16. a 17. století a tvrz Barone je zvláštní příběh Šibeniku, protože byl stavěn občanům Šibeniku jen dva měsíce před invazí osmanské armády. V dnešní baronské pevnosti máte možnost zažít obléhání technologií rozšířené reality, takže tato tvrz je nevyhnutelnou součástí prohlídky Šibenických památek. Chcete-li navštívit všechna tato nádherná místa, je důležité najít pohodlné a cenově dostupné ubytování. Nabídka ubytování je pestrá, od plážových apartmánů a rekreačních domů až po staré městské pokoje. To vše je možné prostřednictvím přímého kontaktu s majiteli ubytování bez drahých agenturních poplatků!

Ale v této centrální části Dalmácie, kromě Šibeniku, existuje mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě. Ve stejném kraji je krásné turistické město Vodice, jehož CMC festival v létě přitahuje nejoblíbenější jména chorvatské estrady a je také domovem slavného nočního klubu Hacienda. Je zde také malebné městečko Primošten postavené na malém ostrově spojeném s pevninou, s krásnou městskou pláží a nově postavenou sochou Panny Marie z Loreta z pohledu nad mořem, které musíte navštívit. Nedaleko Primoštenu je další turistická perla Rogoznica, která se také nazývá srdcem Dalmácie. V zázemí Šibeniku leží známý národní park Krka a jeho svěží vodopády a starobylé královské město Knin, které díky historii bylo hlavním městem chorvatských králů. Na kopci nad ní je monumentální pevnost s obrovskou chorvatskou vlajkou. Z ostrova Murter můžete navštívit národní park Kornati, nejhustší ostrovní skupinu na pobřeží Středozemního moře. Stejně jako všude v Dalmácii by turistická nabídka nebyla kompletní bez kulinářské části a je velmi působivé. Bohatá historie zanechala stopu na tradiční šibenskou kuchyni, která byla pod vlivem Benátska, Rakouska-Uherska, Maďarska a Turecka. Dnes je spojena s tradičními šibenickými pokrmy. Z pokrmů, které musíte vyzkoušet, zmíníme chřest a šneky, luganige, malé aromatické klobásy vyrobené ze směsi vepřového masa, jehněčího masa, drnišského prosciutta a samozřejmě slavné dalmatské pašticady.

Koneckonců, je čas na dobrodružství nazvané Dalmácie a Šibeniku. Díky řadě apartmánů na pobřeží, místnostech a prázdninových domcích, a to zejména přímým kontaktem s majiteli ubytování, není nikdy pohodlnější a dostupnější! Přejeme Vám příjemný pobyt v Šibeniku a Dalmácii!

Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko
Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko
Šibenik - Dalmácie - Chorvatsko

Vybrané apartmány a ubytování v soukromí Šibenik - Dalmácie

First minute nabídka
Apartmány Villa Maria - Primošten
Apartmány Villa Maria

Primošten
od 30 €
Apartmány Jadrija I - Jadrija
Apartmány Jadrija I

Jadrija
od 65 €
Apartmány NERA - Vodice
Apartmány NERA

Vodice
od 50 €
Apartmány Romana - Murter - Tisno
Apartmány Romana

Murter - Tisno
od 40 €
Apartmány Pešić - Vodice
Apartmány Pešić

Vodice
od 25 €

Šibenik - Dalmácie - Vyhledání míst na mapě Google

Šibenik - Dalmácie - Přírodní, kulturní a turistické zajímavosti

Katedrála sv. Jakuba - Šibenik

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je jednou z perel chorvatského kulturního dědictví. Postaven v průběhu sto let na přelomu 15. až 16. století, byl to nejvýznamnější stavební projekt v tomto období po celém Chorvatsku. Šibenikská katedrála byla postavena jako třílodní bazilika o rozměrech 38 x 14 m a nejvyšší výšce 38 m v horní části kamenné kopule.

Stavba první katedrály v Šibeniku byla storočním přáním jejích obyvatel oddělit Sibeniku od trogirské diecéze a postavit katedrálu, které toto krásné město zaslouží. Nejvýznamnější chorvatští a benátští gotičtí a renesanční stavitelé, jako je Juraj Dalmatinac, pracují na stavbě katedrály a byly postaveny ve třech fázích. Stavba začala v benátském gotickém stylu a byla dokončena ve stylu toskánské renesance, v závislosti na tom, jak se hlavní stavitelé změnili. Byl postaven na jižní straně hlavního náměstí v Šibeniku, přes ulici od radnice, na místě bývalého kostela sv. Jakuba.

Nejzajímavější je skutečnost, že celá katedrála byla postavena výhradně z kamene bez použití pojivových malt a dřevěných konstrukčních prvků, které jsou v Evropě jedinečné. Je také bohatý s četnými kamennými sochami, ozdobami, dekorovanými klenbami, kamennými detaily (cherubíny, anděly, svatí ...). Díky své jedinečnosti byla katedrála sv. Jakuba zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2000. Jako jedna z největších atrakcí v Šibeniku, katedrále s renesanční radnicí a okolním kostelem, úzkými kamennými uličkami, palácem a knížecí palác, je hlavním důvodem stále rostoucí návštěvy turistů do tohoto zajímavého dalmatského města.

V zimě je katedrála otevřena návštěvníkům každý den od 8:30 do 12:00 a od 16:00 do 20:00 a během letní turistické sezóny je otevřena pro návštěvníky celý den od 08:30 do 20: 00. Je chráněným kulturním památníkem, takže vstup je účtován a cena letenky je symbolická 15,00 kuna (2 eura). Chcete-li se zúčastnit ceremonie, mše se koná každý den v 9:30, 11:00 a 18:00. Ubytování v Šibeniku najdete v atraktivním starém městě ve starých kamenných domech v soukromých apartmánech a v místnostech, kde můžete zažít jedinečnou atmosféru a duch starých časů. Pokud strávíte léto někde v okolí Šibeniku, přijďte navštívit toto krásné středověké chorvatské město, jeho opevnění, staré kamenné ulice a samozřejmě nevyhnutelnou katedrálu sv. Jakuba, jedinečnou památku evropské sakrální architektury.

Katedrála sv. Jakuba - Šibenik - Chorvatsko
Katedrála sv. Jakuba - Šibenik - Chorvatsko
Katedrála sv. Jakuba - Šibenik - Chorvatsko

Národní park Krka

Národní park Krka se nachází v centrální části Dalmácie v okrese Šibenik-Knin a podél národního parku Kornati je nejvýznamnější a nejkrásnější přírodní perla této části Dalmácie. Národní park byl vyhlášen v roce 1985 a byl sedmým národním parkem v Chorvatsku. Rozkládá se na 109 km2, nebo nejvýznamnější a nejkrásnější část řeky Krky v délce 50 km, kde je mnoho krásných vodopádů, jezer a působivých kaňonů.

Řeka Krka sjíždí z hory Dinara poblíž Kninu a proudí do Jaderského moře poblíž Šibeniku. Krka je přirozený krasový jev, protože staví 7 sedimentárních bariér, vodopády, ze kterých je Skradinski buk jistě nejpůsobivější a nejznámější. 400 metrů široký a téměř 50 metrů vysoký je největší kaskádní a největší bariérou v Evropě. Tyto impozantní vodopády jsou hlavním důvodem pro zachování této krasové krásy. Nejlepší čas na návštěvu parku je na jaře a v létě. Na jaře Krka a vodopády prospívají ve vodě a projevují plnou nádheru, protože se tání sněhu z hory Dinara. Během léta je možné plavat pod Skradinski buk nebo na Visovac jezeře, ale proto, že turistická sezóna a blízkost Šibenik, Vodice, Primošten a Rogoznica, celý park je přeplněné turisty.

Do parku je několik vchodů a jeden z nejatraktivnějších je jistě ze Skradin, malého malebného městečka, kde se potok Krka protéká do Prokljanského jezera (zaplavená část řeky Krky jadranským mořem). Ze Skradinu pravidelně projíždějí lodě přes nádherný kaňon až k vchodu do Národního parku na úpatí skaliska Skradinski Buk. Kromě Skradinu jsou některé atraktivní místa, která stojí za návštěvu: Visovacské jezero, Roški vodopády, Oziđana jeskyně, klášter Krka a vodopády Manojlovački. Jednou z atrakcí tohoto parku jsou také četné kamenné vodní mlýny, které již nejsou v provozu, ale v minulosti byly místními obyvateli používány k výrobě mouky. Dnes v nich najdete místní speciality nebo občerstvení, protože většina z nich je v restauracích nebo barech.

Doporučujeme navštívit brzy ráno, abyste se vyhnuli letním davům, ale také proto, že celý den potřebujete, abyste viděli tento krásný přirozený zázrak Dalmácie a užívali si krásy přírody, vody a kamene. Ceny vstupenek v národním parku Krka se liší podle toho, jakou dobu chcete navštívit, s nejdražšími vstupenkami v letních měsících (červenec a srpen), kdy je návštěva nejvíce turistů. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v centrální části Dalmácie, nedaleko Šibeniku, najdete levné ubytování a apartmány. Určitě doporučujeme jednodenní exkurzi a relaxaci v tomto přírodním ráji v Dalmácii!

Národní park Krka - Chorvatsko
Národní park Krka - Chorvatsko
Národní park Krka - Chorvatsko

Panna Maria z Loreta - Primošten

Panna Loreta je patronem města Primošten, jednoho z nejznámějších turistických center Dalmácie a jedním z nejmalebnějších malých míst na Jadranu. V květnu 2017 se na vrcholu 170 metrů vysokého kopce Gaj (Kremik), kde se sleduje a chrání Primošten, objevila 17 metrů vysoká socha Panny Marie z Loreta. Kromě sochy je krásný výhled a dokonalý výhled na jedno z nejmalebnějších míst v Dalmácii - Primošten. Za pěkného počasí můžete vidět město Šibenik, Rogoznica, ostrovy Kornati, celé ostrovy Šibenik a otevřené jaderské moře.

Je možné dosáhnout výhledu autem, ale i pěšky, a nejlepší čas na návštěvu tohoto krásného místa je pozdě odpoledne před západem slunce, kdy můžete jasně vidět ostrovy Hvar, Vis a vzdálená Jabuka. Všichni hosté a návštěvníci budou potěšeni nezapomenutelným západem slunce, stejně jako krásná socha Panny Marie z Loreta zdobená mozaikou zlata, stříbra a malovaného skla.

Historie Panny Marie z Loreta pochází z roku 1835, kdy byl jedním z primostenských obyvatel Marko Prgin, který spatřil ve spánku obraz Panny Marie Panny Marie a vyslechl zprávu, že se zotaví z vážného onemocnění, pokud si vezme její obraz z Loreta Itálie. Tento sen byl tak skutečný a na něj tolik zapůsobil, že neměl mír, dokud si nepřežil náramek, shromáždil lidi a zamířil k italskému pobřeží Jadranu - Loretu. Tam našel obrázek ve stromu Panny Marie s malým dítětem Ježíšem v náručí. Marko Prgin převzal obraz do dřevěné bedny a dopravil jej lodí do Primoštenu. Během epidemie cholery v 19. století v Primoštenu pastor Mate Livić uspořádal 10. května kněžku kolem obce s obrazem Panny Marie, a tak splnil slib Panny Marie z Loreta a rozšířená choroba cholery byla úspěšně potlačena.

Oslavy 10. května jsou oslavovány každoročně jako den města Primošten a pořádá se speciální oslava. Zveme všechny návštěvníky a turisty, aby navštívili toto jedinečné hledisko v Dalmácii a sochu Panny Marie z Loreta a těšit se na pohled, ticho a přírodní krásy regionu Primošten a Dalmácie v Chorvatsku. Chcete-li zde zůstat a trávit skvělé svátky, nabízí Primošten obrovský výběr apartmánů, pokojů a prázdninových domů v cenově dostupném ubytování.

Panna Maria z Loreta - Primošten - Chorvatsko
Panna Maria z Loreta - Primošten - Chorvatsko
Panna Maria z Loreta - Primošten - Chorvatsko

Pamětní centrum Faust Vrancic

Památné centrum Faust Vrančić se nachází v Prviči Luce na krásném malém ostrově Prvić. Prvić je malý ostrov v souostroví Šibenik, asi jeden kilometr od pevniny nedaleko Vodice. Na ostrově není žádné auto a spojení na pevnině je udržováno lodní linkou, která několikrát denně cestuje po trase Sibenik - Prvic - Vodice. Ostrov se vyznačuje klidem, tichem, krásnou přírodou, četnými oblázkovými a kamennými plážemi a křišťálově čistým mořem.

Pamětní centrum bylo postaveno v roce 2012 na počest Fausta Vrančiče, nejslavnějšího člena Šibenické vznešené rodiny, která se narodila v Prviči. Faust Vrančič byl slavný chorvatský polyhistor, vynálezce a diplomat, narozený v roce 1551. Měl velmi zajímavou životní cestu. Studoval v Padově, zastával různé vysoké úřady; tajemníkem krále Rudolfa II. v Praze, biskupa Chanada a velitel města Veszprém v Maďarsku a králový poradce pro Maďarsko a Transylvánie. Zemřel v Benátkách v roce 1617 a byl podle vlastního přání pohřben v kostele Panny Marie Milosti v Prviči Luce na ostrově Prvic.

Na ostrově Prvic byla vznešená rodina Vrančič, původně ze Šibeniku, vlastněná letní rezidence, kde Faust strávil své dětství. S tímto zvláštním ostrovem zůstal po celý život hluboce propojen. Napsal slovník pěti nejprestižnějších evropských jazyků, latině, italštině, němčině, chorvatštině a maďarštině, což byl první vícejazyčný slovník v Evropě. Machinae novae - nové stroje je pravděpodobně nejslavnější dílo jeho díla. V této sbírce strojů a technických konstrukcí je první vytištěný design padáku, zařízení pro měření času s vodou a ohněm, různé druhy mlýnů a mostů, pásy pro život, lanovky a mnoho dalších. Zajímavý život, bohatý tvůrčí opus, sbírka modelů jeho vynálezů a jeho nejvýznamnější písemné práce, to vše můžete vidět, pokud navštívíte toto pamětní centrum.

Návštěvníci mají k dispozici zvukové průvodce v pěti jazycích (chorvatštině, angličtině, němčině, italštině a francouzštině) a nejmladší návštěvníci mohou vyzkoušet vzdělávací hry. Na podlaze je restaurace, kde si můžete odpočinout s krásným výhledem na zátoku Prvic, Faustovy vynálezy v přírodních rozměrech a středomořské byliny. Zveme všechny návštěvníky ze Šibenického kraje, aby navštívili tento krásný malý ostrov a Pamětní centrum a zjistili, proč byl Faust Vrančić tak připevněný k tomuto malému ostrově, který je skutečně středomořským rájem. Pokud si přejete zůstat zde, na Prvić je mnoho soukromých ubytování a apartmánů nabízených obyvateli Prvić Luky a Šepuriny.

Pamětní centrum Faust Vrancic - Chorvatsko
Pamětní centrum Faust Vrancic - Chorvatsko
Pamětní centrum Faust Vrancic - Chorvatsko

Národní park Kornati

Ostrovy Kornati jsou nejhlubší souostroví Středozemního moře a na tak malém území se nachází tolik ostrovů na světě. Konkrétně je asi 140 ostrovů rozptýlených na ploše 320 km2. Kornati se nacházejí ve střední Dalmácii, západně od Šibeniku, v okrese Šibenik-Knin, a národní park byl vyhlášen v roce 1980, především za ochranu mořského ekosystému.

Z celé plochy parku zaujímají pouze 1/4 území nebo ostrovů, zatímco zbývající část tvoří bohatý mořský ekosystém. Největší ostrov v souostroví je Kornat s rozlohou 32,44 km2, který zaujímá dvě třetiny národního parku. Charakteristickým znakem souostroví Kornati jsou malé ostrovy a ostrůvky, četné zátoky a pláže, křišťálově čisté moře, bohatý podmořský svět a vysoké útesy na západní straně vnějších ostrovů.

Neexistují žádné trvalé sídla nebo trvalé bydliště na Kornati. Domy a několik restaurací v dobře chráněných zátokách, jako jsou Vrulje, Kravjačica a Lavsa, se využívají většinou v létě a v turistické sezóně. Většina vlastníků půdy v Kornati pochází z ostrova Murter a z ostrova Dugi Otok. Jakmile v minulosti žili vlastníci půdy výlučně z zemědělství a chovu dobytka (chov ovcí), zatímco pastviny a později kultivované plochy pocházejí z páření nízké vegetace. Výsledkem spalování pastvin je dnes téměř měsíční krajina Kornati a některé z větších ostrovů, např. Kurbe, Škuja, Lunge. Jedním z nejpozoruhodnějších pohledů na Kornati jsou jeho sušičky. Protože všechny velké ostrovy jsou protáhlé, všechny stěny jsou postaveny z moře na moře, z jedné strany na druhou. Suchá stěna byla použita k udržení ovcí, takže nemohli projít na jiné pastviny nebo na izolovaných plotů, kde byly olivové háje uloženy uvnitř široké sádrokartony.

Ostrovy Kornati jsou většinou navštěvovány organizovanými turistickými loděmi z Murteru a cena zahrnuje vstupné do parku, návštěvu největších atrakcí parku a oběd na jednom z ostrovů. Můžete se také potápět na Kornati s profesionálními potápěčskými kluby a zažít všechny krásy chráněného podmořského mořského života. Můžete také projít po dobře udržovaných stezkách, které kdysi používali chovatelé dobytka Kornati nebo si vychutnali rybí speciality v několika krásně vyzdobených místních restauracích. Pokud plánujete strávit dovolenou ve střední Dalmácii, v regionu Šibenik, pak je Kornati nevyhnutelným cílem, protože zažijete Středozemní moře, jak kdysi.

Národní park Kornati - Chorvatsko
Národní park Kornati - Chorvatsko
Národní park Kornati - Chorvatsko

Pláž Slanica - Murter

Pláž Slanica je jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších pláží na ostrově Murter, stejně jako na celé Šibenické riviéře. Nachází se ve městě Murter, na západní straně ostrova Murter, s krásným výhledem na moře a ostrovy Kornati.

Slanica je obklopena hustými borovicovými lesy, které poskytují stín v horkých letních dnech. Z mnoha zařízení, která jsou pro hosty k dispozici, můžeme vyzdvihnout tobogány, plážový volejbal, tenis, trampolínu, jet ski, sociální zařízení, sprchu a několik restaurací, kde si můžete vyzkoušet některé dalmatské speciality. Část pláže je písečná, částečně betonová a skalní. Koupání je možné po celém pobřeží nedalekého tábora Slanica na přírodních skalách. Moře je velmi čisté a je vzdálené asi 30 metrů od pobřeží.

To vše je ideální pro rodiny s dětmi, mladé páry a ty, kteří hledají zábavu. Milovníci sportu a aktivní dovolené si mohou zahrát plážový volejbal, tenis a mnoho dalších vodních sportů. Pro nejmenší je zábavní park. Během turistické sezóny v červenci a srpnu je pláž naprosto přeplněná a možná není tou správnou volbou pro ty, kteří chtějí trávit dovolenou v klidu a klidu. Pokud přijdete autem z blízkých míst, poblíž pláže je velké parkoviště. Nedaleko Slanice je mnoho turistických atrakcí, jako je možnost organizovaného potápění a jednodenní výlety na ostrovy Kornati a pronájem lodí, což ještě více zažije váš pobyt v Murteru.

Slanica je také atraktivní během večerních procházek díky nádhernému výhledu na členité ostrovy Kornati a nezapomenutelnému západu slunce. Doporučujeme cenově dostupné, ale kvalitní ubytování v soukromí v Murteru, kde najdete levné apartmány, nejlepší volbou pro bezstarostnou rodinnou dovolenou. Jsme si jisti, že budete trávit úžasné chvíle se svými blízkými na jedné z nejatraktivnějších pláží v oblasti Murter a Střední Dalmácie.

Pláž Slanica - Murter - Chorvatsko
Pláž Slanica - Murter - Chorvatsko
Pláž Slanica - Murter - Chorvatsko

Šibenik - Dalmácie - Podnebí

Dalmácie je historický region v Chorvatsku, který se rozprostírá od Zadaru a pohoří Velebit na severu až po Dubrovník a Konavle na jihu Chorvatska. V téměř celé Dalmácii dominuje typické středomořské klima se suchými, slunečnými a horkými léty, mírnými a deštivými zimami. V dalmatském zázemí (Dalmatinská Zagora) převládá podzemní podnebí, které se liší od typického středomořského podnebí, protože zimy jsou mírně chladnější a léta jsou převážně mírně teplejší než průměr. Díky množství slunce a tepla dominuje typické stálezelené rostliny; holm dub, borovice alepské, černé borovice a ze zemědělských plodin; olivy, fíky a vinice.

Oblast Šibenik je specifická skutečností, že u Rogoznice leží Rt Ploče, hranice severní a střední Dalmácie. Zde je často kolize mezi různými vzdušnými hmotami, stejně jako severní a jižní větry, bora a jugo. Tato oblast je také charakterizována množstvím slunce, jasným nebem a příjemnými teplotami moře. Šibenik a okolí, stejně jako souostroví Šibenik, jsou často cílem turistů, kteří hledají příjemnou a nezapomenutelnou dovolenou ve známých turistických střediscích, jako jsou Vodice a Primošten. Kvalita a čistota moře je charakteristickým rysem celého dalmatského pobřeží, zejména dalmatských ostrovů, kvůli relativně nízké hustotě obyvatel a nedostatečnému rozvoji tohoto odvětví. Mnoho dalmatských pláží je nositelem modré vlajky - symbolem čistoty, kvality služeb a ekologicky zachovaného prostředí.

Níže je grafikón s průměrnou maximální a minimální denní teplotou vzduchu a teplotou moře v Šibeniku, který nejlépe odráží příjemné středomořské klima.

Průměrná teplota vzduchu - Šibenik - Dalmácie
Průměrná teplota moře - Šibenik - Dalmácie