Your browser does not support JavaScript! Apartmány a ubytování v soukromí Zadar - Dalmácie, Chorvatsko

Apartmány a soukromé ubytování Zadar - Dalmácie

Zadar - Dalmácie - Chorvatsko
Zadar - Dalmácie - Chorvatsko
Zadar - Dalmácie - Chorvatsko
Zadar - Dalmácie - Erb

Zadar - slunce nad mořem! Slavný režisér Alfred Hitchcock řekl o Zadaru, že "Zadar má nejkrásnější západ slunce na světě"! Jak můžeme odporovat legendárnímu majstrovi filmové kamery, ale přesto správný způsob, jak zkontrolovat jeho slova, je jen jedna, a to je navštívit toto nádherné dalmatské město!

Její historie je opravdu stará a pochází z počátku doby kamenné a název města "Jader" pochází pravděpodobně z východoevropského jazyka starých středomořských osadníků. Po ilýrských kmenech Liburni bylo město ve 2. století před naším letopočtem obýváno Římany a kolonií římských občanů. Soudě podle jména "Colonia Julia Jader", 48. pr. Cr. Zadar nejpravděpodobněji založil Julius Caesar. Po pádu římské Říše je Zadar pod vládou Byzance, když převezme roli hlavního města Dalmácie, která zůstane až do roku 1918. Ve středověku byl Zadar pod vládou chorvatských králů. Po skončení chorvatského království to bylo součástí Maďarska a poté pod dlouhou benátskou nadvládu. V historii města je zdůrazněna tragédie obléhání z roku 1202, kdy Benátčané používali křižáky k ničení, zboření a popražení Zadaru. V 19. století se Zadar dostal pod rakouské pravidlo, pod kterým zůstala až do konce druhé světové války.

Prostřednictvím všech těchto historických otřesů vznikl Zadar jako město a kulturní centrum s impozantními městskými hradbami postavenými v 15. a 16. století, díky nimž se Zadar stala největší pevností v Benátské republice. Dnešní městské hradby dodávají Zadaru neodolatelné kouzlo a velkou část bohaté turistické nabídky. Vedle zdejších zdí je zde i kostel sv. Donáta, nejcennější památka předrománského raného středověku postaveného v Chorvatsku. Byl postaven v 9. století. Kromě toho můžete také navštívit katedrálu sv. Stošije, ale také nevyhnutelný a jedinečný mořský varhany, unikátní směs architektury, přírody a hudby. Mořský orgán je postaven na 75 metrů dlouhé pobřeží a jejich specialitou je, že zvuk není generován proudem vzduchu, ale vlnami nábřeží Zadaru. Poskytuje jedinečnou možnost slyšet, jak zpívá Jadranské moře!

A na konec příběhu Zadaru - Pozdrav na slunce! Nejkrásnější západ slunce na světě si zaslouží místo, které si zaslouží pozornost, a to je architektonicko-umělecká instalace Nikola Bašić, která se nachází na západním místě polostrova Zadaru, hned vedle mořského varhany. Pozdravy Slunce tvoří tři stovky vícevrstvých skleněných panelů umístěných na stejné úrovni na skalnaté chodbě o průměru 22 m. Slunce a jiné planety slunce jsou umístěny poměrně. Vzhledem k tomu, že mořský varhany jsou součástí příběhu Zadarského západu slunce, pozdravy na slunce jsou vizuální součástí, která dohromady vytváří jedinečný zážitek!

V blízkosti Zadaru je nevyhnutelná chorvatská destinace pro mladé lidi, kteří hledají vzrušující noční život - ostrov Pag. Oblíbená pláž Zrće dosud dosáhla kultovního statutu, ale Pag je mnohem víc než to. Ostrov klidné, ale neskutečné krásy, téměř měsíční krajiny na straně Velebitu je místem, kde se pěstuje nejlepší chorvatské jehněčí a kde se vyrábí nejlepší chorvatský sýr! V okolí Zadaru je také město Biograd na moru, sídlo chorvatských králů a biskupů a dnes turistickým centrem. Město Nin je také centrem chorvatských středověkých králů. Zde je kostel sv. Kříže, známý jako nejmenší katedrála na světě, která byla postavena v 9. století.

Pro všechny milovníky přírody a aktivní dovolené u Zadaru se nachází Starigrad Paklenica a Národní park Paklenica, kde si můžete vychutnat alpinismus, turistiku a čistý vzduch z mohutné hory Velebit. Na úpatí Velebitu najdete krasovou krásu, řeku Zrmanju, která vás okouzlí svou krásou a smaragdovou vodou, kde můžete strávit den na kajaku, raftu nebo plavání. Nedaleko je největší sladkovodní jezero v Chorvatsku, Vransko jezero. Díky své výjimečné přírodní kráse a bohatství flóry a fauny je prohlášen přírodním parkem. Zde můžete strávit den chůze, jízdu na kole nebo sportovní rybolov. Nad jezerem je nádherný výhled, odkud můžete vidět celé zadarské souostroví. Z ostrovů v souostroví Zadar s krásnými a krásnými plážemi můžeme vyzdvihnout: Ugljan, Pašman, Silba a Dugi otok. Všechny jsou propojeny trajekty z města Zadar.

Jak se dostat na všechny tyto zadarské zázraky? Jednoduše, vzhledem k tomu, že Zadar je dobře propojen s moderní dálnicí a letištěm, takže je snadné dosáhnout. Město a jeho okolí jsou plné prázdninových domů, apartmánů na pláži a půjčoven pokojů. Ať už chcete bydlet v hotelích nebo hledat levnější ubytování v soukromí, například v levných apartmánech, je možné najít ideální ubytování bez poplatku za agenturu přímým kontaktem s vlastníky soukromého ubytování. Vítejte v Zadaru a Dalmácii!

Zadar - Dalmácie - Chorvatsko
Zadar - Dalmácie - Chorvatsko
Zadar - Dalmácie - Chorvatsko

Vybrané apartmány a ubytování v soukromí Zadar - Dalmácie

Apartmány Salvia - Pag - Kolan a Mandre
Apartmány Salvia

Pag - Kolan a Mandre
od 35 €
Apartmány Leon - Ražanac
Apartmány Leon

Ražanac
od 40 €

Zadar - Dalmácie - Vyhledání míst na mapě Google

Zadar - Dalmácie - Přírodní, kulturní a turistické zajímavosti

Mořské varhany a pozdrav slunce - Zadar

Během posledních deseti let se Zadar stal jedním z perliček chorvatského cestovního ruchu díky mimořádně bohatému kulturnímu a historickému dědictví. Po staletí symbolem Zadaru byl kostel sv. Donátu, památník předrománské architektury z 9. století. Kromě kostela existují i další symboly, jako je Římské fórum, Kalelarga, Náměstí pěti studní (Trg pet bunara) a Kněžský palác (Kneževa palača). Dnešní situace je však poněkud odlišná, protože pozornost návštěvníků Zadaru přitahuje známá mořská varhany (Morske orgulje) a pozdrav slunce (Pozdrav Suncu).

Mořský orgán v Zadaru byl představen v dubnu 2005 jako součást projektu přestavby západní části poloostrova Zadar. Tento skutečně jedinečný, sedmdesát metrů dlouhý architektonický úspěch, rozpoznatelný kaskádovým profilem, je mix hudby a architektury. Ve srovnání s obyčejnými orgány, hudba mořského orgánu hraje moře a vlny. Vzhledem k nepředvídatelné námořní energii je nekončící koncert, jehož autorem je samotná povaha, jednoduše neopakovatelný.

Autor tohoto mimořádného úspěchu je architekt Nikola Bašić, který vytvořil mořský varhany s několika spoluautory. Vedle mořských varhan existuje další jedinečná instalace stejného architekta, který byl nainstalován v roce 2008 - Pozdravy na slunce.

Pozdravy Slunci jsou tři stovky vícevrstvých skleněných panelů uspořádaných ve tvaru kruhu o celkovém průměru 22 metrů. Pod skleněnými vodivými deskami jsou fotovoltaické solární moduly, které jsou hlavním komunikačním kanálem s přírodou. Osvětlení se zapíná během západu slunce a v naprogramovaném scénáři osvětlení hraje se světlem v rytmu hudby mořských varhan. Tato unikátní instalace zahrnuje Sun a další planety ze sluneční soustavy.

Mořský orgán byl odměněn četnými oceněními, z nichž je zvláště zapotřebí zmínit Evropskou cenu za veřejný městský prostor v roce 2006 (CCCB, Barcelona).

Pokud se rozhodnete pro návštěvu těchto výjimečných atrakcí, doporučujeme vám najít levné ubytování v pokojích, apartmánech nebo rekreačních domech ve městě Zadar.

Mořské varhany a pozdrav slunce - Zadar - Chorvatsko
Mořské varhany a pozdrav slunce - Zadar - Chorvatsko
Mořské varhany a pozdrav slunce - Zadar - Chorvatsko

Národní park Paklenica

Díky svým unikátním geomorfologickým formám a krásným lesům je oblast Velika Paklenica a Mala Paklenica v roce 1949 vyhlášena národním parkem a po Plitvických jezerech se stala druhým národním parkem v Chorvatsku.

Národní park Paklenica se rozkládá na ploše 96 km2, přičemž jeho nejvyšší vrcholy jsou 1757 metrů vysoký Vaganski vrh a 1753 metrů vysoký Sveto brdo. Oblast parku zahrnuje oblasti kolem malých řek Velika Paklenica a Mala Paklenica a také jejich vertikálně vyrytých kaňonů na jižních svazích Velebit. Hlavní charakteristiky Paklenice jsou nedotčená příroda, autochtonní borové lesy, bukové lesy, stejně jako vertikální kaňony Velika Paklenica a Mala Paklenica.

V červenci 2017 se kvůli své originalitě, věku a velikosti nacházejí asi 2030 hektarů původních bukových lesů v oblasti Národního parku Paklenica, NP Severní Velebit (Sjeverni Velebit) a přírodní rezervace Hajdučki Kuk a přírodní rezervace Rožanski kuk Seznam UNESCO světového dědictví v Evropě pod názvem "Bukové lesy Karpat a dalších regionů Evropy".

Kromě její flóry je tento národní park také bohatý na faunu. Kolem 254 různých druhů ptačích stanoviště je oblast národního parku, z toho 112 ptáků hnízdí ptáci. Nejznámějšími jsou orlice, sova, šedý jestřáb, jestřáb a sup. V oblasti parku se také vyskytuje srst, jeleň, kamzík, divoká prasata, medvěd, vlk, bobcat a liška.

Více než 100 000 lidí ročně navštíví tento národní park. Většina z nich jsou turisty, kteří navštíví Anića kuk, 712 metrů vysokou skálu. V národním parku můžete také navštívit jednu z jeskyní, z nichž nejznámější jsou jeskyně Manita peć a Jama Vodarica.

Národní park Paklenica nabízí svým návštěvníkům různé aktivity od pěší turistiky až po horolezectví. Vstupní lístek pro dospělé se pohybuje od 40 HRK do 50 HRK (5 EUR až 7 EUR) a platí pro jeden den. Také větší skupiny mohou navštívit park s průvodcem.

Ubytování v apartmánech nebo pokojích se nachází v blízkých místech, jako jsou Starigrad-Paklenica, Tribanj nebo Rovanjska.

Národní park Paklenica - Chorvatsko
Národní park Paklenica - Chorvatsko
Národní park Paklenica - Chorvatsko

Zrmanja kaňon

Začátek řeky Zrmanja je v jižní části Liky pod Poštakem a končí v Novigradském moři. Řeka je splavná pro menší plavidla od Novigradského moře až po město Obrovac a vzhledem k jeho menší dostupnosti se Zrmanja často nazývá skrytým pokladem.

Po tisících letech řeky, která proudí k moři, řeka Zrmanja vytvořila impozantní kaňon, který je považován za jeden z nejkrásnějších v Chorvatsku. Kaňon Zrmanja každoročně přitahuje velké množství návštěvníků, kteří se těší kráse kaňonu. Četné vodopády a silné říční peřeje na horním toku řeky jsou charakteristické pro typickou krasovou řeku. Dnes je kaňon chráněn jako významná krajina.

Jedním z nejznámějších vodopádů je Jankovića buk, kolem kterého jsou pozůstatky starých mlýnů. Posledních 17 kilometrů je Zrmanja splavná pro plavidla (od Jankoviće buk až po Novigradské moře) a tato část Zrmanje je obklopena útesy a specifickou vegetací pro řeky, ve kterých se říční voda mísí s mořskou vodou.

Kaňon řeky Zrmanja je možné prozkoumat různými způsoby, nicméně každá z nich zahrnuje plavidlo. Můžete buď klesat kajak nebo kánoe (Kaštel Žegarski) nebo plavit na exkurzním člunu v dolním toku řeky. Ať tak či onak, názory kaňonu a přírody vás prostě nechávají dechat.

Kaňon Zrmanja je také známý filmem o fiktivním indickém náčelníku Winnetou z německé spisovatele Karly Mayy. Pro ty, kteří hledají dobrodružství, je raftingová turistika, která trvá asi 4 hodiny a zahrnuje četné peřeje a vodopády jako je Ogarov buk, stejně jako návštěva impozantního 13 metrů vysokého vodopádu Veliki buk (který je obcházen pěšky).

Zrmanja River Canyon je ideální destinací pro rodiny s dětmi, protože nabízí mnoho atrakcí pro děti. Pokud se rozhodnete navštívit tuto přírodní perlu, která vás jistě nechá bez dechu, najdete cenově dostupné ubytování v soukromých apartmánech v okolí Obrovac, Karina, Novigrad, Posedarje a dalších místech nedaleko Zadaru.

Zrmanja kaňon - Chorvatsko
Zrmanja kaňon - Chorvatsko
Zrmanja kaňon - Chorvatsko

sůl na ostrově Pag

Saltern je průmyslový proces výroby mořské soli, ve které se v sérii velkých mělkých bazénů s mořskou vodou odvodňuje mořská sůl z vody. Samotný proces začíná odpařením v prvním bazénu s nejnižší koncentrací NaCl a končí v posledním bazénu, kde je mořská voda nasycená, takže sůl je vyschlá na dně bazénu. Samotný proces je sezónní, začíná na jaře a končí na podzim, kdy se sůl sklízí. Ačkoli v minulosti byla sůl sklizena na několika místech v Chorvatsku, dnes v Chorvatsku zůstalo pouze tři saliny - ve Stonu salon, který je jedním z nejstarších salátů v této části Evropy, salát v Ninu a největší salát v Chorvatsku Pag (Paška solana).

Ostrov Pag má ideální podmínky pro výrobu mořské soli. Kromě velkého množství slunečných dnů, čistého prostředí, příznivého větru, skalnaté a skromné vegetace je zde také tisíciletá tradice výroby soli od roku 999.

Salát Pag se nachází jižně od města Pag, na ploše 225 hektarů. Salát také zahrnuje bazény v Dinjišce, které jsou napojeny na salát Pag přes slané potrubí. Oblast salátu je obklopena kopci z východní a západní strany, zatímco povrch je nepropustný a vyrobený převážně z jílu a hlíny.

Sůl Pag obsahuje všechny minerály, které tvoří součást mořské vody, a její mimořádná kvalita je potvrzena registrováním soli Pag jako zdroje původu.

Zajímavostí je, že na ostrově Pag má sůl hodnotu bílého zlata. V 16. století přinesla pagoda Pagu "Pagovu přílohu", která je považována za jednu z prvních forem papírových peněz v Chorvatsku.

Ostrov Pag nabízí mnoho možností, jak si užít ideální dovolenou. Kromě bažiny Pag je ostrov známý pro krajovou krajinu a pašu janjetina na ražnju. Ti, kteří hledají zábavu a noční život, mohou navštívit chorvatskou pláž Zrće, která se nachází nedaleko Novalje. Ubytování v soukromých apartmánech se nachází v městečku Pag na jihu ostrova nebo Novalje a apartmánové vesnice Gajac v severní části ostrova.

sůl na ostrově Pag - Chorvatsko
sůl na ostrově Pag - Chorvatsko
sůl na ostrově Pag - Chorvatsko

Přírodní park Vranské jezero

Největší přírodní jezero v Chorvatsku, Vranské jezero se nachází vedle Pakoštane, nedaleko od moře. Vzhledem k tomu, že povrch jezera je nad hladinou moře (2 metry nad hladinou moře) a spodní část je pod (4 metry pod hladinou moře), je Vranské jezero kryptorespresií. Kvůli podzemním útesům a průplavu Prosika, přes které jezero spojeno s mořem, je voda v jezeře mírně slaná.

Vranské jezero bylo v roce 1999 vyhlášeno přírodním parkem a je jedním z jedenácti přírodních parků v Chorvatsku. Vedle Vranského jezera je součástí areálu také jeho okolí. Přírodní park se rozkládá na ploše 57 km2, z čehož jezera zaujímá asi 30 km2 nebo více než polovinu celkové plochy parku. Jezero je asi 14 km dlouhé a 1,4 až 3,4 km široké. V roce 2013 byl přírodní park Vranské jezero zařazen na seznam chráněných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Severozápadní část jezera Vransko, které bylo v roce 1983 prohlášeno za ornitologickou rezervaci, je považováno za jednu z nejcennějších ornitologických oblastí v Chorvatské republice. Ornitologická rezervační oblast pokrývá plochu menší než 9 km2 a představuje pouze menší část mokřadu, která zůstala po mokřade téměř úplně vypuštěna vykopáním kanálu v 18. století.

Ornitologická rezervace je jistě jednou z nejdůležitějších částí parku, protože je osídleno mnoha ptáky. V parku je vidět více než 230 druhů ptáků, z nichž po celý rok žije asi 100 druhů ptáků, jako jsou například ptáci bažinatých. Ostatní ptáci jsou většinou stěhovaví ptáci, kteří v průběhu svého pobytu migrují do oblasti parku. Na podzim během migrace ptáků biologové odhadují, že v parku žije zhruba dvacet dvě stě tisíc ptáků denně. V parku se také vyskytuje populace tuctu ohrožených druhů ptáků, jako je velký bílý volavka, malý hloh, kolibřík a další ohrožené druhy.

Návštěva parku je zdarma, ale některé části parku jsou účtovány. Více informací o lístcích naleznete na oficiálních stránkách. Kromě chůze můžete v parku využít pěší turistiku, cykloturistiku, jízdu na kajaku a další aktivity. Můžete také zajistit výlety s průvodcem nebo jít do školy o přírodě.

Pokud se rozhodnete navštívit toto kouzelné místo, najdete levné ubytování v apartmánu nebo rekreačním domě v Pirovac.

Přírodní park Vranské jezero - Chorvatsko
Přírodní park Vranské jezero - Chorvatsko
Přírodní park Vranské jezero - Chorvatsko

Přírodní park Telascica

V jihovýchodní části ostrova Dugi otok leží jeden z nejatraktivnějších přírodních parků v Chorvatsku - přírodní park Telašćica. Středem parku je záliv Telašćica a zahrnuje také jeho námořní zóny, třináct ostrovů a šest ostrovů. Povrch parku je o něco více než 70 km2, z toho 26 km2 na zemi a asi 45 km2 na moři.

Záliv Telešćica byl v roce 1988 vyhlášen přírodním parkem, zatímco status chráněného území byl udělen v roce 1980. Bohatá flóra a fauna, geologické jevy a mořské podmořské prostředí vytvářejí jedinečnou harmonii přírody. Záliv je charakterizován třemi přírodními jevy, je to nejbezpečnější přírodní přístav na Jaderském moři atraktivní pro mnoho jachtníků, slané jezero Mir a steeps / útesy, které se zvedají až 200 metrů nad mořem a klesají svisle 90 metrů pod mořem. Z okolních ostrovů je nejmalebnější ostrov Katina, který se nachází mezi Dugi otokem a Kornati. Nejvíce neobvyklý ostrov je 3m vysoký Taljurić, který vypadá jako panel.

Převládající vegetací v parku je středomořská vegetace s asi 500 druhy rostlin, z nichž mnohé jsou endemické rostliny. Podmořský svět je také bohatý a má více než 250 rostlin a 300 druhů zvířat včetně červených korálů a mořských hub. Park je také sídlem patnácti oslů. Telaščica byla od dávných dob obývána a mnoho prastarých stop, jako jsou kopce na poli Čuh, pozůstatky římské budovy v Mala Proversa z prvního století, stejně jako mnoho kostelů.

Přírodní park Telaščica nabízí návštěvníkům řadu aktivit. Od výletů s průvodcem, plavby, jízda na kole, potápění, rybaření, vodní sporty i speciality z mořských plodů, které můžete ochutnat v jedné z restaurací v parku. Také doporučujeme navštívit Grpašćak, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled. Do přírodního parku můžete vstoupit po zemi nebo po moři a pro více informací navštivte oficiální webové stránky parku. Levné ubytování v apartmánech najdete na adrese Dugi otok.

Přírodní park Telascica - Chorvatsko
Přírodní park Telascica - Chorvatsko
Přírodní park Telascica - Chorvatsko

Zadar - Dalmácie - Podnebí

Dalmácie je historický region v Chorvatsku, který se rozprostírá od Zadaru a pohoří Velebit na severu až po Dubrovník a Konavle na jihu Chorvatska. V téměř celé Dalmácii dominuje typické středomořské klima se suchými, slunečnými a horkými léty, mírnými a deštivými zimami. V dalmatském zázemí (Dalmatinská Zagora) převládá podzemní podnebí, které se liší od typického středomořského podnebí, protože zimy jsou mírně chladnější a léta jsou převážně mírně teplejší než průměr. Díky množství slunce a tepla dominuje typické stálezelené rostliny; holm dub, borovice alepské, černé borovice a ze zemědělských plodin; olivy, fíky a vinice.

Zadarský kraj má specifickou část nazvanou Ravni kotari. Zde je jedna z nejvíce úrodných pozemků v Dalmácii, známé pro pěstování ovoce a zeleniny. To vše je kvůli specifické a příjemné středomořské mikroklimatu. Kvůli množství slunce, jasné oblohy a příjemné teploty moře, Zadar a jeho okolí a Zadarské souostroví jsou často zajímavým místem pro turisty, kteří hledají příjemnou a nezapomenutelnou dovolenou. Kvalita a čistota moře je charakteristickým rysem celého dalmatského pobřeží, zejména dalmatských ostrovů, kvůli relativně nízké hustotě obyvatel a nedostatečnému rozvoji tohoto odvětví. Mnoho dalmatských pláží je nositelem modré vlajky - symbolem čistoty, kvality služeb a ekologicky zachovaného prostředí.

Níže je grafikón s průměrnou maximální a minimální denní teplotou vzduchu a teplotou moře v Zadaru, který nejlépe odráží příjemné středomořské klima.

Průměrná teplota vzduchu - Zadar - Dalmácie
Průměrná teplota moře - Zadar - Dalmácie