Your browser does not support JavaScript! Apartmány a ubytování v soukromí Lika, Chorvatsko

Apartmány a soukromé ubytování Lika

Lika - Chorvatsko
Lika - Chorvatsko
Lika - Chorvatsko
Lika - Erb

Lika je chorvatský region, který se nachází převážně v kraji Lika-Senj, největší a současně nejméně obydleném chorvatském kraji. Tato část Chorvatska měla zajímavou, přesto turbulentní historii charakterizovanou pozdním osídlením a specifickým stavem i v raných chorvatských dějinách. Konkrétně tato konkrétní část Chorvatska byla pak v chorvatském království izolovanou částí, velmi nezávislou na chorvatském králi. Později přišla osmanská říše v této oblasti a změnila národní strukturu obyvatelstva. S příchodem rakouské říše byla Lika organizována jako vojenská hranice, v té době největší vojenský tábor otevřený v Evropě. Lika viděla těžké dny jak ve druhé světové válce, tak v době války ve vlasti, kdy byla národní struktura obyvatelstva mnohokrát změněna, ale možná tato historie je něco, co dělá tuto krásnou část Chorvatska tak zvláštní.

Geograficky Lika je ohraničena horami; Velebit, Velika a Mala Kapela a Lička Plješivica. Mezi těmito horami jsou známé Lika krasové pole. V Lice se nacházejí dva národní parky, světově proslulé Plitvické jevy a NP Severní Velebit.

Plitvická jezera jsou geologicko-hydrologický krasový jev, který se skládá ze 16 krásných modrozelených jezer, kde si můžete vychutnat v zachovalé přírodě a čerstvém horském vzduchu. Můžete strávit noc v levných apartmánech nebo v prázdninových domech, které si můžete pronajmout přímo kontaktováním majitelů. Můžete také strávit noc v levných pokojích v Plitvicích a to vše je možné bez poplatku za agenturu. Druhým národním parkem je severní Velebit, který je uveden na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v Evropě jako součást společného dědictví 13 zemí nazvaných "Kůra deštných pralesů v Karpatech a dalších oblastech Evropy". Specifičnost tohoto národního parku spočívá v tom, že 1289 hektarů bukových lesů a krasových reliéfů je pod vlivem tří klimatických podmínek: středomořského, kontinentálního a alpského. Levné ubytování najdete v chatech a domech k pronájmu u národního parku.

Lika je také známá skutečností, že v této části Chorvatska byla otevřena první tiskárna jak v Chorvatsku, tak v jihovýchodní Evropě. To bylo založeno knížaty Frankopan, a v roce 1483 byl vytištěn Glagolitic misal, nejstarší tištěná kniha v chorvatském jazyce. Kulinární nabídka této oblasti je specifickým příběhem kvůli drsnému klimatu této oblasti, ale toto drsné klima je ideální pro pěstování brambor a jehněčí! Likové brambory jsou považovány za nejlepší v této části Evropy a podobně lze říci i pro slavné Lika jehněčí. Když jsou tyto dvě ingredience kombinovány s likérem (který doporučujeme konzumovat v mírném množství), zkušenost z této krásné oblasti bude kompletní. Největšími městy v Lice jsou Gospić, Otočac, Gračac a Korenica.

Řekněme, že v Lice se narodil světoznámý vynálezce Nikola Tesla a herec Rade Šerbedžija. Kromě toho, že Lika je dobře napojena na moderní dálnici, je bohatá na levné soukromé ubytování, prázdninové domy, apartmány a pokoje, které lze snadno pronajmout bez agenturního poplatku. Kontaktujte přímo majitele ubytování a prozkoumejte hory, jezera, krasové údolí, čisté řeky a tuto zafixovanou část Chorvatska. Vítejte v Lice a přejeme Vám příjemné svátky!

Lika - Chorvatsko
Lika - Chorvatsko
Lika - Chorvatsko

Vybrané apartmány a ubytování v soukromí Lika

Pokoje House Jelena - Plitvická jezera
Pokoje House Jelena

Plitvická jezera
na vyžádání
Pokoje House Rene - Plitvická jezera
Pokoje House Rene

Plitvická jezera
od 30 €
Rekreační domy Lana - Plitvická jezera
Rekreační dům Lana

Plitvická jezera
od 100 €

Lika - Vyhledání míst na mapě Google

Lika - Přírodní, kulturní a turistické zajímavosti

Plitvická jezera

Kouzelná hra přírody, vody, toku času a ostrého jevu vytvořila nejznámější národní park v Chorvatsku, Plitvická jezera. Národní park byl v roce 1949 prohlášen za daleko. Byla to první národní park v Chorvatsku, ale také mezi prvními na světě. Nachází se v horské oblasti Lika v blízkosti Korenice, v nadmořské výšce od 400 do 1280 metrů a dosahuje téměř 300 km2.

Určitě nejatraktivnější část parku tvoří 16 vzájemně propojených jezer, které kaskádou po svazích lesních kopců a strmých útesů do Sastavci, velkolepého vodopádu, po němž začíná proudit řeka Korana. Je to také nejvyšší vodopád, téměř 70 metrů vysoký, který vás nenechá lhostejný. Specifičnost jezer a četných vodopádů je sedimentární jev, který neustále vytváří vodopády vlivem ukládání uhličitanu vápenatého (vápníku), který se vyznačuje plitvickou vodou. Tento proces trvá dnes a je ve světě jedinečný.

Kolem jezera jsou krásné dřevěné promenády, takže můžete navštívit všechna jezera a na největším jezeře Kozjak můžete také vzít elektrický člun. Kromě toho, že se můžete těšit na tyrkysovou barvu jezera a posloucháte četná menší a větší vodopády, můžete také projít a vyrazit do okolních hustých bukových a dubových lesů. Zde jsou jediné zachovalé primární lesy v Chorvatsku, Ćorkova zátoka, která byla zachována a nedotčena po celé tisíciletí. Kromě rostlinného a lesního bohatství zde existuje mnoho druhů zvířat, takže je možné vidět medvědy, vlky, rysy, žíly, četné ptáky a obojživelníky. Plitvice stojí za návštěvu kdykoliv v roce, možná nejlépe vyhnout se skvělým letním davům a velkým skupinám návštěvníků a přijet na podzim, kdy se změní na krásnou paletu barev nebo v zimě, kdy je vše zmrzlé s ledem a sněhem .

Jelikož se nacházejí podél staré záhřebské - Zadarské cesty, je Plitvice navštívena za jeden den, ale určitě doporučujeme, abyste si užili několik dní, abyste si užili tuto pravou přirozenou dokonalost. Ubytování se nachází v samotném národním parku nebo v blízkosti Korenice a Rakovica. Většinou je to velmi kvalitní a krásně zdobené a velmi cenově dostupné ubytování v soukromí (apartmany a pokoje) nabízené milými hosty v jejich domovech. Proto, když projíždíte po Jadranu, ujistěte se, že přijdete do této liky a chorvatské perly, strávíte několik dní, protože zaručujeme, že to bude dovolená, kterou si pamatujete!

Plitvická jezera - Chorvatsko
Plitvická jezera - Chorvatsko
Plitvická jezera - Chorvatsko

Přírodní park Velebit

Velebit, obří, který hrdě stoupá nad Jaderským mořem, je největší a současně nejdelší hora v Chorvatské republice. Můžeme svobodně říci, že je také nejatraktivnější a nejzajímavější. Proto není překvapením, že je také jedním z nejoblíbenějších destinací pro milovníky přírody a turisty, kteří hledají aktivní dovolenou a vzrušující dobrodružství. To se táhne v délce téměř 150 kilometrů od města Senj na severu k pramenu a kaňonu řeky Zrmanja na jihu.

Vzhledem k své výjimečné biologické rozmanitosti bylo bohatství flóry a fauny, stejně jako skutečnost, že je jedním ze vzácných stanovišť všech tří evropských zvířat - medvědů, vlků a rysů, v roce 1978 zahrnuto do sítě Světové biosférické rezervace Program UNESCO "Člověk a biosféra". V roce 1981 byl vyhlášen přírodním parkem. Přírodní park Velebit rozkládá téměř 2000 km2, což z něj činí největší chráněnou oblast v Chorvatsku.

V přírodním parku Velebit se nacházejí 2 národní parky: NP Paklenica a NP Severní Velebit, pak přísná vodní nádrž Hajdučki a Rožanski kukovi, botanická zahrada Velebit, jeskyně Cerovac, Lukina jámu (jeden z nejhlubších na světě) , lesní vegetační rezervu Štirovača, početné stanoviště endemických druhů ... To všechno nám říká, že je to skutečně přírodní klenot, který opravdu stojí za návštěvu a prožívání všech jeho magií. Zvláštní atrakcí na Velebitu je jedinečná horská trasa - Premužićova stezka, která spojuje severní a střední Velebit s délkou 50 kilometrů, kde můžete zažít nezapomenutelný výhled na Jaderské moře a četné ostrovy. Během krásného počasí se točí až do Itálie. Specifičností Velebitu jsou jeho dvě zcela odlišné tváře, moře, které je většinou strmé, holé, skalnaté a kontinentální, to je zelené a dřevnaté.
Nejvyšší vrchol je Vaganski vrh, který je 1757 m nad mořem v Národním parku Paklenica. Velebit nabízí mnoho aktivit pro procházky a turistiku, horskou cyklistiku, horolezectví a speleologii, a to vše je jen pár kroků od krásných pláží a křišťálově čistého moře v kanálu Velebit. Během letního horka můžete hledat občerstvení v jasném Jaderském moři nebo v čistém horském vzduchu ve stínu staletých lesů.

Velebit lze navštívit z pobřeží Starigrad Paklenica, Karlobag nebo Senj, ale také z Otočac, Gospić nebo Gračac v Lice, kde se zkušenost poněkud liší. Ubytování, nejčastěji apartmány nebo pokoje v rodinných domech a krásně vyzdobené rekreační domy se nacházejí na mnoha menších a skrytých místech, kde si můžete vychutnat soukromí, krásné výhledy, čistý vzduch a aktivní dovolenou.

Přírodní park Velebit - Chorvatsko
Přírodní park Velebit - Chorvatsko
Přírodní park Velebit - Chorvatsko

řeka Gacka

Královna řek, krasová krása nebo nejčistší řeka v Evropě je jen názvem této drobné, ale krásné řeky, která pomalu proudí téměř 60 kilometrů v údolí Gacka. Toto prostorné údolí se nachází mezi dvěma horami, Velebit, které jej oddělují od moře a Kapela, což ji odděluje od kontinentálního Chorvatska. V údolí se nachází Otočac, krásné městečko, které bylo vždy spojeno s řekou Gacka, což znamenalo život po celé své historii pro všechny jeho obyvatele.

Gacka zdroj je v údolí, kde jeho čisté vody běží z několika silných pramenů (pramenů), z nichž nejvýznamnější je Tonković vrilo. Zvláštností této řeky je to, že neteče do moře, ale má podvodní formu, která teče pod Jadranským mořem ve Velebitském kanálu. Gacka se vyznačuje extrémně čistou vodou bohatou na kyslík, která je pitná a která zvyšuje bohatý růst vegetace a velké bohatství flóry a fauny. V této malé řece bylo zaznamenáno více než 25 druhů rostlin a 17 vodních druhů, což je velmi atraktivní destinací pro všechny sportovní rybáře, ale také pro všechny milovníky přírody. Jednou z atrakcí této řeky je, že teplota vody nepřesahuje 10 stupňů, dokonce ani v letních měsících a pstruh roste pětkrát rychleji než v jiných krasových řekách.

V okolních obcích se rozvíjí rekreační a venkovská turistika, takže kromě rybaření můžete vidět staré mlýny, které byly renovovány a vyzdobeny v tradičním stylu. Najdete zde ubytování na okolních farmách, kde prožijete tradiční způsob života a jak člověk a řeka a příroda mohou dokonale koexistovat. Apartmány a pokoje jsou také nabízeny v nedalekém městě Otočac. Jadranské moře a město Senj jsou vzdálené pouhých 40 kilometrů od idylické horské údolí. Údolí Gacka může být také výchozím bodem pro návštěvu a poznávání přírodního parku Velebit a nejmladšího chorvatského národního parku North Velebit.

řeka Gacka - Chorvatsko
řeka Gacka - Chorvatsko
řeka Gacka - Chorvatsko

Cerovačke jeskyně

Záhadný podsvětí jeskyní Cerovac a Velebit skrývá mnoho skrytých scén a krás, které čekají na objevení. S téměř 7 kilometry podzemních kanálů, průchodů a sálů je to největší podzemní jeskynní systém v Chorvatsku a rozhodně jeden z nejkrásnějších. Nachází se v Lice u Gračac, na svazích Velebit, a byl pojmenován po nedaleké železniční stanici Cerovac, protože byl objeven při stavbě železnice Zagreb-Split v roce 1924. Vzhledem k jeho velikosti, jedinečnosti a archeologickým nálezům v roce 1961, to bylo prohlášeno za geologickou památku přírody.

Celý komplex se skládá z horních, středních a dolních jeskyní, které jsou většinou vhodné pro návštěvníky. Teplota uvnitř jeskyně je konstantní po celý rok a nepřesahuje 8 stupňů. Doporučujeme tedy teplé oblečení a obuv, zejména v letních měsících, kdy je teplotní rozdíl uvnitř a ven z jeskyně větší než 20 stupňů. Celý systém je bohatý na krásné jeskynní šperky (stalagmity a stalaktity), které tvoří působivé struktury různých tvarů a velikostí. Některé z nich dosahují výšky několika stop, což je velmi působivé vzhledem k tomu, že rostou velmi pomalu, jen 10 centimetrů každých 1000 let, s konstantním poklesem vody a rozpouštění uhličitanu vápenatého. Jeden z nejslavnějších z nich je skála, která neodolatelně připomíná Santa Clause, takže dostal toto jméno. Můžete také vidět pozůstatky vyhynulého jeskynního medvěda a stopy člověka (lidské kosti a bronzová sekera).

Určitě doporučujeme při cestě do Jaderského moře, aby se zde zastavil a navštívil tento tajemný podzemní svět plný různých barev, tvarů a krásy. Jeskyně jsou otevřeny návštěvníkům každý den od 10 do 16 hodin a v zimních měsících je nutné předchozí oznámení. Prohlídka trvá asi 1 hodinu a u větších skupin je vyžadováno předchozí oznámení. Můžete také strávit noc v nedalekém Gračac, který nabízí komfortní ubytování v soukromí v pokojích nebo apartmánech. Kromě jeskyní můžete vyrazit na Crnopac na Velebit, který se nachází nad jeskyní ve výšce 1400 metrů nad mořem. Celá tato oblast je jedna velká divočina, nedotčená příroda, hlízka starých lesů a vysokých skal, které je velmi málo navštěvované, ale zachovalo si svou originalitu.

Cerovačke jeskyně - Chorvatsko
Cerovačke jeskyně - Chorvatsko
Cerovačke jeskyně - Chorvatsko

Útěk pro medvědy Kuterevo

Kuterevo je malebná malá vesnice v Lice, v zalesněném údolí na svazích severního Velebitu. Je to jen 14 kilometrů od města Otočac, do kterého patří administrativně. Tato malá obec je široce známá díky jedinečnému medvědímu útočišti, který byl založen v roce 2002. Přístřeší poskytuje útočiště pro medvědy, zejména mladý sirotčí medvěd, který matka buď opustila, nebo byla zabita v lovu. Kromě toho, že poskytuje úkryt pro mladé medvědy, útočiště podporuje ochranu přírody, lesů a biotopů, udržitelné bydlení v souladu s přírodou a zachování místních tradic horské komunity.

Chorvatsko je jednou z mála evropských zemí, ve kterých žije stabilní populace více než 1000 živých zvířat. Avšak medvědi, kromě lovu, jsou také zraněni na silnicích, kolejích, pytláctví, otrávení a opouštějí mladé medvědy za nimi, kteří jistě zemřou bez přístřeší v Kuterevu. Najdou svůj nový domov v Kuterevu, kde zůstávají po celý život. Kouzlem tohoto nebe je přilákat skupinu dobrovolníků z celého světa. Jsou to převážně mladí lidé z cizích zemí, kteří chtějí pomoci, ale také se přiblížit k přírodě a dozvědět se více o životě medvědů. Další zajímavou věcí je, že všichni medvědi, kteří zůstávají v útulku, mají své vlastní jméno a příjmení. Nedílnou součástí programu dobrovolníků a jejich mentorů je vzdělávání návštěvníků, které zahrnují návštěvu kempu a seznámení s charakterem, návyky a medvědí život.

Svatyně může být navštívena na jaře, v létě a na podzim, zatímco v zimě je uzavřena, aby nedošlo k zasažení medvědy při spánku v zimě. Návštěvníci by měli při příjezdu přijít na dobrovolnou stanici a návštěvy turistů je možné po celý den. Vstupenky jsou symbolické a jsou účtovány na úrovni 15 - 20 Kn a veškerý zisk zlepší životní podmínky medvědů. Pro všechny milovníky zvířat a přírody bude Kuterevo nevyhnutelným místem pro dovolenou, protože Jaderské moře je velmi blízko (50 km). Pokud chcete strávit dovolenou obklopenou přírodou a přírodním parkem Velebit, najdete ubytování v Kuterevu, nedaleko Otočacu nebo ve venkovských farmách naproti údolí Gacka.

Útěk pro medvědy Kuterevo - Chorvatsko
Útěk pro medvědy Kuterevo - Chorvatsko
Útěk pro medvědy Kuterevo - Chorvatsko

Pamětní centrum Nikola Tesla

Všichni víme, nebo jsme se dozvěděli o slavném vynálezci a vizionáři Nikola Tesle, ale je méně známý fakt, že se narodil v Lice v malé vesnici Smiljan nedaleko Gospiće 10. července 1856. Při oslavě 150 výročí narození Tesly , 10. července 2006 bylo otevřeno Pamětní centrum "Nikola Tesla", které spojuje vědu, umění a cestovní ruch.

Nikola Tesla rozhodně zasloužil takové muzeum, protože s jeho géniem, četnými vynálezy, nápady a vizemi přispěl k velkému pokroku lidstva koncem 19. a počátku 20. století. Některé z jeho vynálezů jsou: střídavý elektromotor, transformátor Tesla, turbína Tesla, bezdrátový signál a přenos energie, bezdrátové ovládání a mnoho dalších. Jeho primární pole bylo v oblasti elektrotechniky, kde pracoval a hlásil stovky různých patentů a vynálezů, z nichž většina je dnes ještě používána. To je asi nejlépe známé pro stavbu vodní elektrárny na Niagara Falls, která byla první na světě, která používala vysokonapěťové elektrické vedení a střídavý proud (vynález Tesly) k dodávce energie blízké Buffalo, ale také do vzdáleného New York.

Pamětní centrum tvoří dům, kde se narodil a kde je stálou expozicí dokumentárního materiálu. Vedle domu je kostel sv. Petra a Pavla, ve kterém Teslovo otce pravoslavný kněz vykonal svou službu. V centru jsou četné prototypy Teslových vynálezů, jako je Teslova turbína, Teslova loď, která může být provozována s rádiovými vlnami a multimediálním centrem. Je určen pro všechny věkové skupiny, od dětí, studentů až po rodiny a turisty, kde se všichni mohou naučit mnoho informací o životě Tesla, jeho vynálezech a vlivu, který měl v moderním způsobu života.

Centrum je otevřeno každý den od 08:00 do 20:00, s výjimkou pondělí, a ceny vstupenek se pohybují od 20 do 50 Kn. Díky své blízkosti k dálnici Gospić a dálnici Záhřeb - Split doporučujeme navštívit toto zajímavé muzeum a pokud chcete relaxovat a strávit noc na čerstvém vzduchu Liky, najdete útulné pokoje a apartmány v Gospići nebo v okolních venkovských farmách.

Pamětní centrum Nikola Tesla - Chorvatsko
Pamětní centrum Nikola Tesla - Chorvatsko
Pamětní centrum Nikola Tesla - Chorvatsko

Lika - Podnebí

Většinu Liky a jejích mnoha údolí a krasových polí dominuje mírné kontinentální klima. V horách nad 1200 metrů převyšuje hladina horského nebo sněžného lesa. Mírné kontinentální klima se vyznačuje drsnou zimou, krátkým jarním obdobím, horkým a deštivým létem. Charakteristika velkých údolí Liky je, že v létě je naplněna velmi horkým vzduchem, takže není žádný rozdíl ve vztahu k pobřeží Jaderského moře, zatímco citlivější rozdíl nastává po západu slunce, když teplota výrazně klesá přes noc. Noc jsou proto velmi svěží a pohodlné pro spaní a dokonce i během největších letních letů.

Terapeutický účinek meteorologických prvků na lidské zdraví (snížený tlak vzduchu, snížená vlhkost, zvýšené sluneční záření ...) se zvyšuje s rostoucí nadmořskou výškou. Lika leží mezi 500 a 1500 metrů nad mořem, takže je ideální pro příjemný pobyt a prospěšný klimatický účinek na lidské zdraví. Čistý a čerstvý vzduch z Liky spolu se zdravou výživou je jednou z hlavních příčin dlouhověkosti místních obyvatel, kteří zde žijí po celé generace. Zimy v Lice jsou dlouhé a studené a sněžení je bohaté. Na vysokých horách, jako je Velebit, je sněhová pokrývka vysoká až 3 m a zůstává na zemi v průměru asi 4 měsíce.

Níže je graf zobrazující průměrnou maximální a minimální denní teplotu vzduchu a množství srážek v Gospici, což nejlépe ilustruje mírné kontinentální podnebí tohoto chorvatského regionu.

Průměrná teplota vzduchu - Lika
Průměrná teplota moře - Lika