Chorvatské hory - Klek, hora spícího obra

Chorvatské hory - Klek, hora spícího obra

Jízda po dálnici A1 (Záhřeb - Split) od směru od Záhřebu k Jaderskému moři určitá hora jistě upoutá vaši pozornost. Někde po Bosiljevu, v blízkosti Ogulina, jeho charakteristická podoba nebude moci projít bez povšimnutí. Při vstupu do Ogulinu se projevuje výraznější působivost Klek. Výchozím bodem pro pěší stezky je vstup do Ogulinu, který vás nasměruje k horám. Existuje několik značených horských stezek, kratších a delších. Vybrali jsme nejnavštěvovanější horskou cestu známou jako naučná stezka. Začátek této cesty začíná ve vesnici Bjelsko, přesněji v domě skautů.

Klek

V celém turistickém chodníku jsou informační tabule o biodiverzitě a zajímavé informace a legendy v chorvatštině a angličtině o Kleku. Ne daleko před příjezdem do horolezeckého domova v Kleku vás jeden z nápisů upozorní - "Vítejte v říši Klekových čarodějnic".

Mnoho legend a mýtů je spojeno s Klekem. Již v 17. století napsal Ivan Valvazor, historik a spisovatel cestování, legendu o tom, jak byla vytvořena hora Klek. V těch dávných dobách, kdy žili na ulicích bohové a obři, mezi nimi došlo k hádkám. Důvodem je to, že bohové vezli veškeré jídlo a pití pro sebe a nechali obry hlad. Jeden z obrů, jménem Klek, se vzbouřil a bojoval s Bohem Volos. Bůh Volos ho potrestal, protože se odvážil, aby se vzbouřil a obrátil ho svým kouzelným mečem na kámen. V těžkých chvílích, kdy se stal kamenem a nádhernou horou, Klek slíbil, že jednoho dne se probudí a pomstou. Během bouřlivých dnů přicházejí čarodějnice do Kleka, kteří se snaží probudit spícího obra. Když se podíváte na Kleka z dálky, uvidíte obrys obra, ležícího na zádech, jeho hlavou je vrchol hory Klek a nohy spícího obra jsou dva útesy Klečického vrcholu.

Klek

Po průchodu horskou chatou, která je přesně 1000 m nad mořem, vede cesta dále k vrcholu Klek (1173 m). Tato část je poměrně strmější vzhledem k části turistické trasy a je částečně zajištěna lanem. Z vrcholu je nádherný výhled na Bjelolasiku, Risnjak a celou oblast Ogulin.

Zajímavé je, že Klek je na vlajce chorvatské horolezecké asociace jako jeden ze symbolů.

Klesající z Kleku je opravdu škoda, že navštívit, alespoň na chvíli, krásné město Ogulin. Podle dostupných údajů byl Ogulin vytvořen koncem 15. století, kdy Frankopan šlechtická rodina postavila pevnost Frankopan. Dnes je tento hrad využíván jako muzeum.

Nedaleko hradu je řeka Dobra propast pod názvem Đulin propast. Pokud jde o horu, Ogulin má také mnoho legend. Takže jeden z nich je spojen s touto propastí.

Ogulin

Podle legendy je Đulinova propast pojmenována po mladé dívce Đula, která v 16. století žila v Ogulinu. V té době byla dohodnutá manželství normální. Tak Đula byla zaslíbena staršímu šlechtici za ženu. Byl to okamžik, kdy proběhly velké bitvy s Turky, a k obraně Frankopan pevnosti v Tounje, dorazil do Ogulin mladý kapitán Milan Juraić. Legenda říká, že jedna schůzka mezi Milánem a Đulou stačila, aby se oba zamilovali. Bohužel láska netrvala dlouho, protože Milan byl zabit v jedné z bitvy s Turky. Zpráva se brzy dostala do Đuly, která byla rozbitá a zabila sebe tím, že vrhla do řeky Dobru propast. Na počest nešťastné Đulovy lásky místní obyvatelé z té doby nazvali řeku Dobru propast - Đulinovu propast.

Ogulin

Ogulin je spojen s jménem slavné chorvatské spisovatelky Ivany Brlić-Mažuranić, často označované jako chorvatský Hans Christian Andersen. Postavy z jejích fantastických knih, jako jsou Kosjenka a Regoč, Stribor, Palunka, Vjesta, Potjeh, Malik Tintilinić, Svarožić a Bjesomar, najdete v Ogulinu v Ivanině domě pohádky, která působí jako multimediální a interaktivní muzeum pohádek.

Vzhledem k významu frankopánské šlechtické rodiny pro samotný základ Ogulina, v blízkosti Frankopan pevnosti je hotel Frankopan, budova z 18. století, který byl postaven v 19. století pro administrativní účely a byl později přeměněn na hotel a restauraci . Náš výlet jsme skončili tím, že jsme zkoušeli jednu z mnoha lahodných placinek.

Ogulin

Chcete-li zůstat obklopen přírodou, nebo se můžete pokusit zachytit čarodějnici z Klek hory během bouřlivé noci, podívejte se na ubytování v Ogulin. Můžete zůstat v mnoha soukromých rodinných ubytování v apartmánech, v pokojích nebo v prázdninových domovech! Přátelští hostitelé vám rádi objeví všechny zajímavosti oblasti Ogulin.

Tagy: Klek, Ogulin, chorvatské hory

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku