Nejkrásnější jeskyně v Chorvatsku

Nejkrásnější jeskyně v Chorvatsku

Přestože Chorvatsko je turistickou destinací nejznámější pro své krásné pláže a čisté modré moře, milovníci jeskyní si jistě uvědomují skutečnost, že v Chorvatsku je asi deset tisíc známých jeskyní. Nicméně z celkového počtu jeskyní je pro návštěvníky otevřeno pouze čtyřicet. Všechny jeskyně v Chorvatsku jsou chráněny zákonem a návštěva je povolená pouze v případě, že vám bylo uděleno povolení k výzkumu nebo pro turistické účely, takže individuální návštěvy bez oficiálního doprovodu se nedoporučují.


Odysseská jeskyně - ostrov Mljet

Odysseská jeskyně - ostrov Mljet

Jeskyně Odysseus se nachází na jižním pobřeží ostrova Mljet. Během letních měsíců, kdy je sluneční světlo nejsilnější v moři, vzniká velkolepé barevné spektrum, které je zvláště zajímavé pro milovníky přírodních krás. Přístup do jeskyně z moře je možný s menším člunem nebo plaváním. Vchod je jen pět metrů široký a výška je jeden a půl metru, zatímco přístup z pevniny je usnadněn improvizovaným schodištěm. Najděte si cenově dostupné apartmány a soukromé ubytování na ostrově Mljet .


Modrá jeskyně, ostrov Bisevo

Modrá jeskyně, ostrov Bisevo

Modrá jeskyně je mořská jeskyně, která se nachází v zátoce Balun na východní straně ostrova Biševo asi osm kilometrů od Komiža na ostrově Vis. Přístup do jeskyně je možný malým člunem přes exteriér uměle prohlubující vstup. Přes podvodní otvor na jižní straně jeskyně prochází část dne slunečním světlem odrážejícím se od dna a osvětlením jeskyně účinkem modré barvy. Jeskyně je vhodná pro potápění. Ostrov Biševo je nejblíže k ostrovu Vis, kde máte možnost zůstat ve městě Vis na východní straně ostrova nebo v Komiza na západě Strana ostrova.


Baracovy jeskyně - Plitvice

Baracovy jeskyně - Plitvice

Baracovy jeskyně jsou tvořeny třemi jeskyněmi, které se nacházejí asi 6 kilometrů od Rakovníků u Plitvických jezer. Prohlídka jeskyně je organizována spolu s průvodcem, který vás seznámí se všemi tajemství těchto krásných jeskyní. Návštěva trvá asi hodinu a je k dispozici v chorvatštině, angličtině a němčině. Vizuální podívanou dodatečně doplňuje ledová světla, která zdůrazňuje krásu této jeskyně. Kromě bohatých dekorací jeskyně jsou Baracovy jeskyně také známé jejich archeologickými nálezy z prehistorických objektů pocházejících ze 7. století před naším letopočtem. Bohatá a rozmanitá nabídka soukromého ubytování najdete v Plitvické jezere , pokud Rozhodnete se navštívit tento zajímavý podzemní svět.


Jeskyně Vrelo - Fužine

Jeskyně Vrelo - Fužine

Vrelo jeskyně v Fužinu podle některých předpovědí je asi 3,5 milionu let stará a objevila se náhodou v polovině minulého století. Jeskynní délka pouhých 300 metrů dělá z jedné z menších jeskyní, ale bohatství dekorací jeskyně ji odlišuje od jiných jeskyní v Chorvatsku. V samotné jeskyni je zdrojem vody a přírodním jezerem, které z něj činí zvláštní. Vrelo jeskyně byla navržena pro turistickou turistiku a osvětlená na konci devadesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že je to velmi mírné strmé, je ideální pro návštěvy dětí a starších lidí. Soukromé ubytování v romantickém Fužine vám umožní odpočinout si v čistém vzduchu a nechat Zaneprázdněný každodenní život a návštěvu této krásné jeskyně!


Cerovacské jeskyně - Lika

Cerovacské jeskyně - Lika

Nejznámějšími jeskyněmi v Chorvatsku jsou jeskyně Cerovac, které se nacházejí v jižní části přírodního parku Velebit. Jeskyně Cerovac se nacházejí v jižní části přírodního parku Velebit a představují největší jeskynní komplex v Chorvatsku. Nejznámější jeskyně jsou Horní jeskyně, dlouhé asi 1200 m, a Dolní jeskyně, která je dlouhá asi 2400 m. Přístup do jeskyní pro turistické návštěvy je možný a návštěvníci se mohou těšit na mimořádně bohaté dekorace jeskyně. Také v jeskyních jsou nalezeny lidské kosti a pozůstatky jeskynních medvědů. Jeskyně Cerovac jsou chráněny jako geologická památka přírody. Pro prohlídku památek je třeba předchozí oznámení a prohlídka trvá asi hodinu. Nejbližší místo, kde najdete cenově dostupné soukromé ubytování, je Gračac , který se nachází v okrese Zadar , A jen 20 kilometrů od Jaderského moře.


Jeskyně Veternica - Záhřeb

Jeskyně Veternica - Záhřeb

Jeskyně Veternica se nachází nedaleko Záhřebu, v jihozápadní části přírodního parku Medvednica. Ačkoli délka jeskyně je více než sedm tisíc metrů, což je jedna z nejdelších jeskyní v Chorvatsku, část turistů je pouze první 380 metrů. V toristické části jeskyně se objevují geomorfologické jevy - písečné duny, eroze, pozůstatky vyhynulých jeskynních medvědů, fosilie a podobné přírodní jevy. Záhřeb se rychle stává stále oblíbenější turistickou destinací díky bohaté a rozmanité turistické nabídce Během celého roku a nabízí počet apartmánů a pokojů v soukromém ubytování, které jsou nabízeny pro denní pronájem.


Jeskyně Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jeskyně Lokvarka - Lokve, Gorski kotar

Jeskyně Lokvarka se nachází v srdci Gorského kotaru, krásné zelené oázy ležící mezi Rijekou a Záhřebem, kde existuje harmonické soužití člověka a přírody. Vzhledem k tomu, že k němu není přirozený vstup, byla jeskyně Lokvarka zcela náhodně objevena při vykopávání vápence na počátku 20. století. Díky své nesporné kráse je považována za jednu z nejkrásnějších jeskyní chorvatského krasu. Existuje šest úrovní, z nichž čtyři jsou otevřené pro návštěvy turistů. Jeho délka je zhruba 1 179 metrů, její hloubka je zhruba 275 metrů a od hloubky zhruba 75 metrů od počátku dole je to nejhlubší speleologický objekt v Chorvatsku, který je uspořádán pro turistické návštěvy. Teplota půdy a vzduchu v jeskyni je asi osm stupňů s vysokou vlhkostí. Věk šafránové výzdoby se odhaduje na zhruba 20 000 let, zatímco věk jeskyně je ještě větší. Jeskyně Lokvarka je také známá svou bohatou faunou a má přes třicet jeskynních bylin. Většina organismů nalezených v jeskyni jsou endemické druhy. Pokud se rozhodnete navštívit tuto krásu přírody, najdete cenově dostupné soukromé ubytování v idylické vesničce Lokve , kde můžete strávit příjemnou dovolenou obklopenou nedotčenou přírodou.


Manita peć - Starigrad Paklenica

Manita peć - Starigrad Paklenica

Národní park Paklenica se nachází v jižní části Velebitu na ploše menší než 100 km2. Manita peć je jediná jeskyně uspořádaná pro turistické návštěvy a nachází se v oblasti NP Paklenica. Otevřela své dveře v roce 1937, kdy byla uspořádána pro návštěvníky a jeho prohlídka trvá asi půl hodiny a je možná pouze u průvodců. Je to zhruba hodinu a půl od parkoviště ve Velké Paklenice, zatímco vstup do samotné jeskyně se nachází asi 570 metrů nad mořem. Kromě své prostornosti je Manita Peć bohatá na jeskynní ozdoby, které se liší podle tvaru a způsobu držení těla, nejčastější jsou stalagmity, stalaktidy, sloupy (stalagata) a jeskynní kaskády. Jeskyně je bohatá na podzemní faunu, zejména s velkým počtem různých druhů netopýrů. Vzhledem k tomu, že v letních měsících je asi 9 stupňů uvnitř, je nutné nosit vhodné oblečení. Výchozí bod pro návštěvu jeskyně a celého národního parku Paklenica je Starigrad - Paklenica Kde najdete soukromé ubytování v apartmánech, pokojích nebo prázdninových domovech.


Tagy: Jeskyně, jeskyně, Chorvatsko

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku