Dovolená na Vis, jeden z nejvzdálenějších ostrovů Jadranu

Dovolená na Vis, jeden z nejvzdálenějších ostrovů Jadranu

Když lidé mluví o nejkrásnějších chorvatských ostrovech, Vis je vždy mezi nimi a musíte mít na paměti, že Chorvatsko má více než 1100 z nich, kolem 60 obyvatel. Vis jsou zvláště zmíněny těmi, kteří tam byli. Moje zkušenost je stejná jako zkušenost všech těch, kteří byli před mnou. Dokonce si dovolím říct, že je to nejkrásnější místo v Jaderském moři. Nicméně nebudu se chlubit, viděl jsem to všechno, ale viděl jsem dost, a mohu říct, že to byla jedna z nejzajímavějších prázdnin, plná krásné a nedotčené přírody, krásných pláží a skvělého jídla a révy.


Vis

Chcete-li si vychutnat vše, co Vis nabízí, nejprve se musíte dostat tam a to je jediná část, která není tak hezká. Ferry jde ze Splitu dvakrát denně, takže pokud vynecháte první, budete na druhou chvíli počkat. Vstupenka pro dvě osoby a auto (což bych doporučil, pokud jde o velikost ostrova) způsobuje okamžitou bolest hlavy, jednorázová jízdenka je 480 kun nebo kolem 65 EUR. Ferry jízda trvá téměř dvě a půl hodiny, a tak dlouho budete mít bolesti hlavy, protože to bude pryč pryč v okamžiku, kdy vidíte Visa poprvé.


Vis - Komiža

Město Vis je jedno z dvou větších míst na ostrově, Komiža je o něco menší. Takže začneme s nejdůležitějšími v létě - na plážích. Kamenice je štěrková pláž v Komiža, oblíbená u mladších generací, protože salonek se v noci mění na klub. Vedle lounge baru je restaurace, která nabízí dobré jídlo za přijatelné ceny.


Vis - Stiniva

Stiniva je na jihu ostrova a často je označována za nejkrásnější chorvatskou pláž a jednu z nejkrásnějších v Evropě. Na obou stranách je útes, takže průchod je jen 15 metrů široký. Je to extrémně neobvyklé a jedinečné. Vzhledem k tomu, že po pěti dnech není postavení slunce. Chcete-li se tam dostat, budete potřebovat nějaké lezení a pěší turistiku, doufejme, že jste v dobrém stavu, protože obtížná a strmá cesta trvá asi 15 minut. Budete možná mít několik škrábanců, když přijdete, a bude úplně zakrytý potu, ale vyplatí se od téhle božské hry s přírodou, kterou jste neviděli. Zaglav je na východní straně ostrova a tam se musíte dostat na místo Milna. Jakmile vstoupíte, budete muset chodit 15 minut od hlavní pláže, na rozdíl od cesty Stiniva je zde vidět a není lezení. Je to písečná pláž, ideální, pokud chcete mít klid. Srebrna je pláž poblíž Zaglavy a dostala se jméno za reflexe balvanů během měsíčního svitu. Je to ideální pro rodiny, protože má spoustu borovicového lesa, tedy stínu. K dispozici je také restaurace a parkoviště.


Vis - Modrá jeskyně

Vis a ta část Jaderského moře je nejoblíbenější pro svou Modrou jeskyni a nesmíte ji chybět! Nachází se na nedalekém ostrově Bisevo. Vstupenka stojí 70 kun (málo méně než 10 EUR), ale aby se tam dostalo, je třeba zaplatit některé z místních společností námořní dopravy. Vypraví se z něj tak, že za dalších 130 kun (18 Euro) uvidíte také jeskyně Medvidina a pláž Porat. Modrá jeskyně je jedinečné místo, bohužel komercializované, ale dokonce i pět minut uvnitř vás zcela fascinuje. Samotný vstup je zajímavý, protože přístav je malý, takže se mohou dostat pouze malé čluny. Kapitán lodi vám řekne, že se při vstupu do letadla vrátíte do hlavy. Uvnitř jeskyně je ticho první věc, kterou si všimnete, na rozdíl od všeho, co se děje venku. V kombinaci s krásným modrým odrazem a čistým dnem krystalu (i když je hloubka 20 metrů), zažijete absolutní klid. Můžete si fotit, ale plavání je zakázáno. Zkrátka to všechno v jednom slově - ohromující.


Vis - Pláž Porat Biševo

Po návštěvě Modré jeskyně se krátce vydáte na pláž Porat na ostrově Bisevo. Pláž je chráněna před větrem, tam je borový les a můžete si vybrat, kam si položíte ručník, což znamená, že není přeplněná. Jsem možná subjektivní, ale Porat je nejkrásnější pláž u Biševa a Vis, takže není divu, že jsem tam celou cestu dvakrát.


Komiža z nejvyššího vrcholu Hum (587 m)

Pokud se obáváte, že nebudete mít co dělat, kromě plavání a opalování, mýlíte se. Můžete jít do některého ze dvou letních kin, které jsou venku. Jeden je umístěn ve městě Vis, jiný v Komiža. Za pouhých 25 kun (3,5 Euro) můžete v podstatě vidět všechny klavíry. Gostionica Aerodrom je ve skutečnosti vinárna / hospůdka, kde jsem snědil slavný dort nazvaný "viška pogača". Přesněji řečeno, "komiška pogača". Těsto je stejné, sardinky jdou v obou, ale ta z Komiše má extra rajčatovou náplň. Na stejném místě jsem vypil nejlepší bílou révu v životě - Vugava, sladký druh, který roste jen na tomto ostrově. Chcete-li zvýraznit, je Aerodrom v Plisku Polje a tam se dostanete na jednu ze dvou hlavních silnic. Jeden je dlouhý 10 km a druhý 18, pomalejší, ale mnohem lepší. Místo, které musíte navštívit, je také cukrárna Cukar. Extrémně chutné koláče v rozmezí od 12 do 19 kun (1,5 až 2,5 euro) vás přivedou každý den. Oni jsou také různí v pozitivním způsobem, protože neobvyklých složek, jako je levandule, fig, rozmarýn, šalvěj. Soutěž je šťastná. Cukar si neuvažuje o otevření dalších obchodů, jako je tento. Musím se zmínit o několika dalších místech. Navštivte pevnost King George III, jděte alespoň na drink. Pevnost byla postavena britským královským námořnictvem před více než dvěma stoletími a dnes je místem, kde se víkendy často konají svatby. Nenechte si ujít Titovou jeskyni, která byla sídlem Josipa Broze Tito během druhé světové války. Je pod Humem, nejvyšší bod ve Visu. Pohled odtud je úchvatný. Pro snídani jděte do restaurace Fabrika v Komiža. Budete dobře vychutnáváni, atmosféra je opravdu pěkná a s kávou zahrnutou všechno to bude stát sotva 100 kun (13 Euro). Na večeři jsem si jistý, že alespoň jednou budete mít příležitost zažít "rybářské noci", na rozdíl od ostatních ostrovů je to pro všechny lidi zdarma.


Vis - mapa

Slova nedokáží popsat, jak krásný Vis je a co nabízí, takže nejlepší věc je jít tam a vidět sami. Mohu vám zaručit, že nebudete litovat! Nejlepší způsob, jak strávit dovolenou na ostrově Vis, je pronajmout si apartmán přímo s majiteli ubytování, protože bude mnohem levnější a majitelé vám povědí mnoho užitečných informací o ostrově. Můžete si vybrat mezi apartmány ve městě Vis a apartmány v Komiža , ale určitě si užijete a máte na tomto magickém ostrově skvělý čas a dovolenou.

Tagy: ostrov Vis, Komiža, Biševo, Modrá jeskyně

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku