Bačinské jezero - Oáza v dalmatském krasu!

Bačinské jezero - Oáza v dalmatském krasu!

Přijelo se léto. Je to období, během kterého většina z nás odchází na tak dlouho očekávanou dovolenou. Jedná se o ty dva, tři týdny v roce, kdy chceme, aby náš život byl bez stresu a shonu. "Slunce, moře a kniha jsou to jediné, co potřebuji," jsou mé obvyklé myšlenky před odjezdem na dovolenou. Ale jakmile přijdu na přeplněné jadranské pláže, uvědomuji si, že to nestačí. Tiché místo bez příliš mnoha lidí a turistů je vlastně to, co opravdu potřebuju!

Tuto oázu jsem objevil letos v létě, na jihu chorvatského pobřeží Jadranu, konkrétně v okrese Dubrovník-Neretva. Neexistují žádné davy ani příliš mnoho lidí. Je to místo, kde můžete najít místo ve stínu nebo si vychutnat slunce, občerstvení v čisté vodě jezer a čtení knih v klidu a klidu. Kriket jsou téměř jediné živé bytosti, které mohou narušit váš klid. Zde si můžete vychutnat různé vodní sporty - plavání, jízda na kajaku apod. Kromě toho si zde můžete také vyzkoušet kurzy paddle surfingu. Pokud si také sníte o takové dovolené, navštivte Baćina jezera! Věřím, že tyto jezery nejsou většině z vás známy, proto vám dávám několik pohledů na tuto idylu v okrese Dubrovník-Neretva.

 

Baćina jezera - Dalmácie

 

Baćina jezera se nachází v Baćině, malém místě poblíž města Ploče (někde mezi Makarskou a Dubrovníkem). Skládá se z celkem 6 propojených a jednoho samostatného jezera; Voćuša, Trniševo (nebo Crniševo), Podgora, Sladinac, Vranjak (nebo Vrbnik), Vitanj a Plitko.

Jedná se o sladkovodní jezera, ačkoli existují i ​​prameny přímo spojené s mořem. Jezera jsou kryptorespresivní, což znamená, že spodní část jezera je pod hladinou moře. Na jezerech jsou tři malé ostrůvky. Jezera mají výjimečnou přírodní hodnotu, protože tam bylo obývané velké množství chráněných a dokonce i endemických druhů rostlin a živočichů.
Zde můžete také trávit svou dovolenou u jezer, protože Baćine nabízí ubytování v soukromí v apartmánech a táborech. Pokud jste zvyklí na táborník nebo stan, tam jsou 2 tábory přímo u jezera. Pokud nejste takový člověk, v Baćine je několik apartmánů a pokojů. Vzhledem k tomu, že zde není obchod, je možnost nákupu potravin v nedalekém městě Ploče nebo v jednom z měst Makarské riviéry.

V případě, že navštívíte jezera Baćina v polovině srpna, konkrétně druhou sobotu v srpnu, nenechte si ujít tradiční maraton Neretva. Amatérská sportovní soutěž v malých člunech (tradiční historické lodě) v deltě Neretvy. Závod začíná pod metkovickým mostem a pokračuje po proudu podél řeky Neretvy přes místa: Kula Norinska, Krvavac, Opuzen, Komín, Banja a Šaric Struga. Rogotin, Čeveljuša, Stablina a končí v městečku Ploče, kde řeka proudí do Jaderského moře. Délka trasy je 22,500 metrů.

 

Baćina jezera - Dalmácie

 

Toto jsou místa, která tvoří deltu Neretvy. Na rozdíl od tradičního dalmatského krasu, který má málo úrodné půdy, je delta Neretvy velkou plochou pěstované půdy především pro zemědělství. Známá neretva vodní melouny a citrusové plody (pomeranč, citrón, mandarinka) jsou nejdůležitějšími zemědělskými produkty této oblasti. Při jízdě údolím po řece a silnici najdete větší počet stánků, kde si můžete koupit různé domácí produkty, ovoce a zeleninu.
Pokud strávíte dovolenou na Makarské riviéře nebo míříte do Pelješac nebo do Dubrovníku, nezapomeňte navštívit malé místo jezera Baćine a Baćina. Projděte se kolem jezera buď lodí, kajakem nebo pádlovým surfováním a osvěžte se plavání v jezerech! Nebudeš zklamaný! Možná se vám to možná líbí tolik, že se váš návrat do Makarské nebo vaši další cestu do Dubrovníku odloží.

Tagy: Baćina jezera, Ploče, Neretva, Dalmácie

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku