Zimní Idyll v Gorském kotaru

Zimní Idyll v Gorském kotaru

Gorski kotar, oblast v Chorvatsku, jejíž přírodní krásy a potenciál ještě nejsou plně uznávány a oceňovány turisty i místními obyvateli. Region patří do okresu Primorje-Gorski Kotar a je ve skutečnosti spojením mezi kontinentálním a středozemním Chorvatskem. Je to jen hodinu jízdy autem od hlavního města Záhřebu a jen deset minut jízdy od nejbližších míst na chorvatském pobřeží. Zahrnuje několik významných míst jako Delnice, Fužine, Skrad, Vrbovsko, Lokve, Mrkopalj, Čabar, Lič, Ravná Gora, Brod Moravica.

Tato oblast je určitě místem odpočinku od rušného městského života nebo najít útočiště, kde se můžete v létě alespoň krátce skrývat od mnoha turistů na Jadranu. Mým důvodem pro návštěvu bylo útěk ze stresujícího způsobu života v Záhřebu. Když jsme přišli do Lokve, byli jsme obklopeni zimní idyla a jen velmi málo lidí v ulicích, přesně to, co jsme hledali. Lokve je známá především díky jezeru Lokvarsko, které je oblíbeným místem místních rybářů, ale také místem pro koupání plavců v teplejších letních měsících. V zimě se promění v jezero obklopené zasněženou bělostí a procházka kolem je ideální antistresová terapie. Můžete mít štěstí a uvidíte jelena, který hledá jídlo nebo si všimne značky, které vzaly tvar srdce.

Lokve

V Lokve je zajímavé muzeum, Frog Museum. Muzeum má několik jednotek. První se týká části živých žab, které žijí v nedalekém jezeře. Druhý je vzdělávací, protože ukazuje kompletní vývoj žáby. Muzeum také obsahuje dravce, které ohrožují populaci žáby, pak exotické žáby z celého světa, stejně jako zvláště cenné žáby, suvenýry a hračky z celého světa, stejně jako jedinečná "krvavá žába". Pracovní doba muzea je denně od 7:00 do 19:00 a cena letenky je symbolická 10 kun. Bohužel v Lokve není žádná gastronomická nabídka, přinejmenším v zimních měsících. Pokud máte hlad, můžete jít do nedalekého Fužina, nebo můžete najít jídlo u Mrzlicy. Nebudete moci vybírat příliš mnoho, ale s přátelskou servírkou, která tam pracuje a zimní idyla kolem vás, kus bravčového a francouzských hranolků bude jako nejlepší steak v horní restauraci.
Ubytování na rozdíl od jídla není tak těžké najít. V letních měsících najdete jarní a letní měsíci větší nabídku, ale i v zimních měsících jsou zde místní obyvatelé, kteří vám rádi zahřejí další pokoj nebo apartmán. Náš výběr spadl na apartmany Potok, které se nacházejí u vchodu do Lokve. Majitel nás připravil pěkné přivítání s domácí brandy a teplý byt, který je v chladných zimních měsících Gorského kotaru velmi ceněn. Vysoce doporučujeme pro pohodlné ubytování za přijatelné ceny.

Fužine

Zbytek dovolené v Gorském kotaru pokračovala ve Fužine, což je místo, které vás jistě zaujme, když jedete po dálnici Záhřeb-Rijeka. Fužine se vyznačuje bohatstvím vody a zde najdete tři umělé jezery: Bajer, Lepenica a Potkoš. Jezero Bajer je nejstarší z zmíněných jezer, kolem kterého je atraktivní promenáda o délce 6 km, která spouští četné cyklisty a pěší turisty. Nedaleko promenády je jeskyně Vrelo, která je jedinou jeskyní v Chorvatsku, přes níž proudí podzemní voda. Je to jen 300 metrů dlouhé a jeho turné s profesionálním vedením trvá pouhých patnáct minut. Je důležité si uvědomit, že jeskyně je také vhodná pro invalidní vozíky. Cena letenky je 30 kun a pracovní doba je v zimních měsících v sobotu a v neděli od 13:00 do 16:00.

Vrelo

Na rozdíl od Lokve je Fužine rozvinutější turistickou oblastí, která nabízí širokou škálu kulturního, sportovního, rekreačního a gastronomického obsahu. Mezi jinými Fužine tradičně pořádá semimaraton kolem června ve všech třech nádržích a občané se projíždějí kolem jezera Bajer. Gastronomická nabídka je bohatá. Ale při svých předchozích návštěvách na Fužine jsem navštívil restauraci a hotel Bitoraj, který má vynikající nabídku masa a mojí oblíbenou polévku z křenu. Jídlo je nejlépe doplnit lesním štrtem. Jedinou námitkou vůči restauraci je špatná káva, kterou doufám, že se změní.
Fužine vás zve k návštěvě této krásné oblasti Chorvatska, kde si můžete odpočinout uprostřed krásné přírody a ubytování se snadno nachází v pokojích a apartmánech, které jsou součástí soukromého ubytování, kde se můžete setkat s místními obyvateli a jejich zvyky.

Tagy: Gorski kotar, turistika, Fužine, Lokve

Rádi bychom slyšeli vaše připomínky, příběhy a zkušenosti v Chorvatsku v níže uvedených komentářích


Vybraná nabídka apartmánů a soukromého ubytování v Chorvatsku