Aktivity a zajímavosti v Chorvatsku

Zveme vás k vyzkoušení všech aktivit a atrakcí a zažijte nezapomenutelnou aktivní dovolenou ve všech částech Chorvatska, od křišťálově čistého Jaderského moře a Dalmácie až po hory Lika a Gorski kotar až po zelené roviny Slavonie a kontinentálního Chorvatska!

Cyklistika

Cyklistika v Chorvatsku

Z polní cesty po terénu, které jsou ideální pro horskou cyklistiku a dlážděné cesty pro snadnou jízdu na kole pro rodiny, existuje taková rozmanitost v Chorvatsku, takže kdokoliv dokáže najít cestu ideální pro cyklisty. Pokud nemůžete vzít kolo, můžete si ji vždycky pronajmout a začít v nezapomenutelném dobrodružství v horách, na ostrovech a chorvatském pobřeží.

Plachtění a nautika

Plachtění a nautika v Chorvatsku

66 ostrovů, 652 malých ostrovů, 389 útesů a 78 útesů je více než tisíc a jeden důvod pro plavbový sen v Chorvatsku. V ideálním případě rozděleny po celém pobřeží Jaderského moře, ostrovy nepřesahují 10 námořních mil ve vzdálenosti od pevniny a od sebe. S přibližně 1500 zátokami a přístavy na ostrovech a na pevnině je chorvatské Jadranské moře ideální i pro plavbu nebo motorové plavby. V průběhu celého roku je k dispozici 56 moderních přístavů s 16.000 kotvištěmi a 5.500 suchých lůžek. Ve většině z těchto marin si můžete pronajmout plachetnici nebo podniknout odborné kurzy plavby.

Potápění

Potápění v Chorvatsku

Rozvinutý podmořský svět Jaderského moře se nachází asi 50 metrů hluboko v severním Jadranu a dosahuje zhruba 250 m hlouběji u Palagružy a nedaleko od Jabuky dosahuje hloubky kolem 1300 m. Zkušení potápěči mohou jít na organizované výlety za účelem vyhledání atrakcí, jako je atraktivní endemická flóra a fauna Jaderského moře nebo potopené římské loděnice a válečné lodě. Začátečníkům je nabídnuta možnost různých odborných kurzů a potápění.

Rafting

Rafting v Chorvatsku

Pokud hledáte kvalitní rafting v Chorvatsku, nezapomeňte na názvy řek: Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Una, Zrmanja a Cetina. Četné organizované raftingové výlety v Chorvatsku zahrnují průvodce a veškeré potřebné vybavení pro každého člena posádky. Podle stupně obtížnosti mají chorvatské řeky obecně třetí stupeň a pouze výjimečně v některých částech řek Dobra a Una má čtvrtý stupeň, což znamená vysokou míru technické připravenosti a schopnosti. Rafting může být také zábavný a relaxační pro celou rodinu, například na řece Cetina v Dalmácii poblíž Omiše.

Kánoe

Kánoe v Chorvatsku

Věděli jste, že kanoistika je stará tradice v Chorvatsku? Tradiční chorvatské kanoe, tzv. Trupice, se stále používají k rybolovu a přepravě v deltě řeky Neretvy. Vhodné pro rodinné a skupinové exkurze, výlety na kánoích s místními průvodci vás dovedou na scénický výlet poblíž mnoha hradů a pevností, jako jsou Trakošćan, Ozalj a Dubovac, nebo Radmanovy mlýny na řekách Cetina nebo starých mlýnech Krka. Zvláštní scenérie vás čeká na ostrově Visovac s klášterem, který se nachází uprostřed jezera tvořeného řekou Krkou.

Kajak

Kajak v Chorvatsku

Vzrušující dobrodružství na kajaku na řece nebo klidnější výpravy na kajaku na moři, chorvatské vody mají velký potenciál. Téměř každá řeka nabízí různé stupně závažnosti. Od řek Dobra, Mrežnica, Una, Kupa, Korana na severu k řekám Zrmanja, Krka a Cetina na jihu, s kajakem objevujete krásné scenérie přírody. Můžete jít na organizované výlety, kde dostanete veškeré vybavení nebo sami a jdete dolů do krásných říčních kaňonů a na mnoho vodopádů, které se těší nedotknuté přírodě plné divočiny. Mořské kajakářství je také velmi oblíbené a je nabízeno po celém pobřeží zejména v turistických oblastech, jako je Dubrovník, kde můžete například vidět městské hradby z Dubrovníku od moře. Můžete také navštívit mnoho neobývaných malých ostrovů a vychutnat si v křišťálově čistém Jaderském moři.

Jízda na koni

Jízda na koni v Chorvatsku

Nejznámější jezdecká centra v Chorvatsku se nacházejí ve Slavonii, Istrii a Dalmácii. Od malých rodinných farem až po moderní jízdárna se školami a stále oblíbenější terapeutické vyjížďky na koni až po nejznámější tradiční jezdeckou soutěž - slavnou Sinj Alka, nabízí Chorvatsko širokou škálu nabídky pro jízdu na koni. V Djakově ve Slavonsku stále najdete známé Lipizzanské koně, které zde pěstují již od 13. století. Můžete prozkoumat mnoho přírodních divů Chorvatska, jako je Velebit hora na koni, což je jedinečný zážitek, když se zcela propojíte s přírodou.

Létání

Létání v Chorvatsku

Shromážděné v soukromých klubech a letových školách, chorvatští letci a paraglidisté nabízejí organizované zájezdy a mezinárodní soutěže. Můžete létat s balónem přes Medvednici u Záhřebu do chorvatského Zagorje, Samoboru nebo Žumberka a až do Slavonie. Vhodné pro paraglidery jsou četné horské vrcholy jako Učka a Ćićarija v Istrii, Gorski Kotar, na horách Velebit a Mosor a dalmatské zázemí a také v jižní Dalmácii, jako jsou Biokovo a Rilićské hory a vrcholy ostrova Krk, Brač a Hvar. Paragliding nabízí nezapomenutelný zážitek z létání a jeden z nejlepších příkladů je na horu Biokovo, kde začínáte létání v nadmořské výšce 1500 metrů a končí na jedné z pláží na Makarské riviéře.

Speleologie

Speleologie v Chorvatsku

Jako skutečný kraštský region je Chorvatsko plné jeskyní. Nejznámějšími a nejkrásnějšími jsou Modrá jeskyně na ostrově Biševo a Dračí jeskyně na ostrově Brač. Jeskyně Papuk, Kordun, Lika, Dalmácie a Dalmácie Zagora jsou otevřeny pro návštěvníky, kteří se mohou těšit na různé formy stalaktitů a stalagmitů. Nejatraktivnější jeskyně se nacházejí v Istrii, Gorski Kotar a Medvednici, a pro opravdové milovníky metra doporučujeme jeskyni Veternica u Záhřebu, jeskyně Cerovačke u Gračacu a Lukeho jámu na Velebit.

Horolezectví

Horolezectví v Chorvatsku

Chorvatsko je zemí s mnoha turistickými trasami. Začátečníci mohou začít již v blízkosti Záhřebu, Ogulina, Rovinja, Pazinu, Splitu a Omiše. Zajímavé turistické stezky a hory čekají také na ostrovech jako Mljet, Hvar, Brač a Vis. Vyhrazené turisty si mohou vybrat až 400 organizovaných turistických tras, z nichž některé jsou nejnáročnější v Evropě. Nejčastější destinace čekají v Paklenica, Velebit, Učka, Dinara, Mosor a Biokovo, mezi nimiž je 350 m vysoká útesa Anića Kuk, největší chorvatská alpinistická atrakce. Jednou z nejznámějších turistických tras v Chorvatsku je jistě trasa Premužić, která je dlouhá 60 kilometrů a prochází nejzajímavějšími částmi pohoří Velebit s nádherným výhledem na Kvarner a Jaderské moře.

Sportovní rybolov

Sportovní rybolov v Chorvatsku

Věděli jste, že první harpun pro podvodní rybolov přišla do Chorvatska na počátku 20. století a že první mistrovství světa v podvodním rybolovu se konalo už dávno v Mali Lošinj v roce 1957? Ať už máte rádi rybaření na řece, moři nebo pod vodou, Chorvatsko rozhodně splní všechny vaše sny o rybaření. Z různých mořských druhů, jako je mořský vlk, dentex, losos, tuniak a sladkovodní exempláře, jako je pstruh nebo sumec, je Chorvatsko bezkonkurenčním nejlepším cílem sportovních rybářů.

Golf

Golf v Chorvatsku

Růstový trend je každý rok vyšší a stále více lidí si tento sport vybírá jako ideální formu rekreace a relaxace v přírodě. Přestože v současné době není v Chorvatsku žádné pole s 18 jamkami kromě Národního parku Brijuni a několika soukromých golfových terénů s 9 jamkami. Díky své ideální krajině a mírnému klimatu se Chorvatsko chystá stát se významnou golfovou destinací v Evropě.

Lyžování

Lyžování v Chorvatsku

Okamžitě v zázemí Rijeky se nachází lyžařské středisko Platak a trochu dále chorvatské olympijské centrum Bjelolasica ve výšce 620 m. V blízkosti hlavního města Záhřebu můžete lyžovat na svazích Medvednice na nově vyzdobených stezkách od nejvyššího vrcholu Sljeme. Zde se od roku 2005 koná významná mezinárodní soutěž - Snow Queen, která je pojmenována podle naší lyžařské královny Janice Kostelić.