Národní parky v Chorvatsku

Chorvatsko má 8 krásných národních parků, z nichž jedna je chráněna UNESCO. Najděte si ideální ubytování v našem katalogu, navštivte nedaleký národní park a zažijte krásu a kouzlo, které vám nabízí přírodní krásy Chorvatska

Národní park Brijuni

Národní park Brijuni

Brijuny jsou souostroví, které se skládá ze dvou větších a dvanácti menších ostrůvků u jihozápadního pobřeží Istrie nedaleko od Puly. Jejich celková plocha činí jen sedm čtverečních kilometrů. Jelikož je však chráněno také okolní moře, tak se celý národní park rozkládá na 34 km2. Brijunské souostroví se vyznačuje členitostí a bohatou středomořskou vegetací, která je částečně upravena do podoby krajinného parku. Ostrovy vynikají také hodnotným kulturním dědictvím z římské a byzantské doby. Díky mimořádné kráse jsou Brijuny přes sto let oblíbeným letoviskem světových státníků a šlechty. Přestože ostrovy nejsou trvale osídleny, navštěvují je výletníci, kteří se sem přepravují na turistických plavidlech z nedaleké pevniny, a proto jsou zde po celý rok lidé.

Národní park Kornati

Národní park Kornati

Kornaty se skládají ze 140 neobydlených ostrovů, ostrůvků a útesů o celkové rozloze cca 70 km2. Souostroví je známé bizarními skalními útvary a obzvláště vysokými útesy. Zdá se, jako by ostrovů bylo více než jich ve skutečnosti je, neboť staré pořekadlo praví: Kolik je dnů v roce, tolik je kornatských ostrovů. Největší část národního parku připadá na hlavní ostrov Kornat, po němž bylo celé souostroví pojmenováno. Kvůli nebezpečí číhajícímu na lodě, které proplouvají tímto labyrintem skal a moří, krášlí Kornaty četné starobylé majáky, například Blitvenica a Sestrice, které dnes představují cíl turistů toužících po prožití robinzonády. Největšími milovníky Kornat jsou ostatně jachtaři, kterým ostrovy nabídnou to, co nejvíce hledají: slunný labyrint moře a ostrovů, stejně jako pohodu nedotčené přírody.

Národní park Krka

Národní park Krka

Národní park zahrnuje větší část toku této nádherné řeky a kromě přírodních krás oplývá také četnými kulturně-historickými památkami. Mezi nimi zvláště vyniká františkánský klášter na ostrůvku Visovac, který působí jako krajinný drahokam zasazený do jezera vytvořeného řekou v jedné části jejího toku. V areálu kláštera lze navštívit galerii obrazů a klášterní kostel, jehož vznik spadá do 14. století. Uprostřed kaňonu na horním toku řeky stojí také zajímavý pravoslavný monastýr Krka a na kopcích nad řekou se tyčí několik pevností.

Národní park Mljet

Národní park Mljet

Nejvýznamnějším chráněným územím na jihu Dalmácie je Národní park Mljet na stejnojmenném ostrově. Park zaujímá západní část ostrova, který mnozí považují za nejkrásnější na Jadranu. Krášlí jej bujná a rozmanitá středomořská vegetace. Nacházejí se na něm dva hluboké zálivy, které jsou díky velmi úzkému spojení s otevřeným mořem nazývány jezery Veliko jezero a Malo jezero. Mljet se vyznačuje též bohatým kulturně-historickým dědictvím, mezi nímž vyniká areál benediktýnského kláštera založeného ve 12. století. Klášter stojí na ostrůvku uprostřed Velikého jezera a je obklopen parkem se středomořskou vegetací. V průběhu staletí zde byly sepsány četné kroniky, disputace i literární díla.

Národní park Paklenica

Národní park Paklenica

Největší přírodní perlou zadarského kraje je Národní park Paklenica, který se rozkládá v nejatraktivnějších částech jižního Velebitu na ploše 96 km2. Jeho hlavní atrakcí jsou dva impozantní kaňony Velika Paklenica a Mala Paklenica, které se táhnou od moře až do nejvyšších vrcholků pohoří Velebit. V národním parku se též vyskytuje řada neobvyklých krasových útvarů a jeskyní. Díky velkým klimatickým rozdílům se zde zachovala i bohatá flóra a fauna. Navzdory svému divokému rázu je Paklenica lehce dostupná z Jadranské magistrály i dálnice. Panorámata Velebitu nad letoviskem Starigrad-Paklenica jsou atraktivní i zastrašující zároveň, takže lákají turisty, kteří touží po dobrodružství. Pohyb po parku jim usnadňují četné směrovky sepsané v několika jazycích.

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejznámějším chorvatským národním parkem a jedinou přírodní lokalitou z celkem sedmi míst v Chorvatsku zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní atrakcí tohoto světově unikátního parku je šestnáct malých jezer propojených vodopády, které vznikly ukládáním travertinu, zvláštního druhu vápence. Národní park zahrnuje i pramen řeky Korany, obklopený hustými bukovými, jedlovými a smrkovými lesy. Krášlí jej též několik jeskyní, pramenů, květnatých luk a řada živočišných druhů, mezi nimiž vyniká hnědý medvěd. K oblibě parku přispívá i užívání zvláštních vozidel k přepravě návštěvníků, panoramatické vláčky a tiché lodě na elektrický pohon. Těžko říci, zda je park krásnější na jaře, když na jeho lukách rozkvetou květiny a lesy se zazelenají, během odlesků podzimní palety barev v jezerních zrcadlech, nebo v zimě, kdy zamrznou a ztichnou vodopády a celá lesní krajina zapadne sněhem! Prostřednictvím soustavy stezek je návštěvníkům umožněn přístup k četným vodopádům i skalami obklopeným břehům jezer, jejichž intenzivní zelená barva přitahuje pohledy zvědavých turistů.

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Lesnatý horský masiv v oblasti Gorski kotar byl pojmenován po rysech, nejznámějších obyvatelích zdejších hor. Rozloha národního parku čini 64 m2 a díky poloze na pomezí Alp a Dinárských hor, potažmo Středomoří a Panonie, se na takto malém území vyskytují prakticky všechny druhy lesů typické pro tyto zeměpisné šířky a četné rostlinné a živočišné druhy. Milovníci přírody chodí na Risnjak obdivovat krásu hor, lesů, vod a krasové krajiny. Většinu činí alpinisté, jež přitahuje zvláště území kolem nejvyššího vrcholu masivu, který je atraktivní ve všech ročních obdobích: v zimě, když jej pokryje sníh, na jaře, když se okolní louky změní v květinové zahrady, v létě, když skýtá úlevu od letních veder na nedalekém pobřeží i na podzim, kdy se lesy koupají v rozličných barvách. Bohatý živočišný svět tohoto národního parku tvoří kromě jeho patrona rysa také hnědý medvěd, kuna či plch.

Národní park Severní Velebit

Národní park Severní Velebit

Nejcennější část pohoří Velebitu, která vyniká jedinečností krajiny a bohatstvím flóry i fauny, tvoří území Národního parku Severní Velebit. Zaujímá plochu 109 km2 ve vysokohorské oblasti nejsevernější části Velebitu, kde se nachází řada mimořádných atrakcí: krasové skály Hajdučki kukovi a Rožanski kukovi, přírodní botanická zahrada a hluboká jeskyně Lukina jama. Právě proto chorvatští alpinisté považují toto území za největší klenot chorvatských hor. Rožanské a Hajducké skály, nepřehledné množství skalních vrcholků různorodých bizarních tvarů a vysokých až 200 metrů, se tyčí v samém srdci národního parku. Tato jedinečná skalnatá krajina je přísně chráněnou rezervací, což představuje nejpřísnější způsob ochrany přírody v Chorvatsku. Uprostřed Hajduckých skal se v nadmořské výšce 1 475 metrů nachází jeskyně Lukina jama. Její dno se rozprostírá na úrovni pouhých 83 m. n. m., takže dosahuje celkové hloubky 1 392, což ji řadí na osmé místo na světě.